Yapılan araştırmaların giderek arttığı alanlardan bir tanesi de yapay zeka. Yapay zeka alanında araştırmalara ağırlık veren kurumlardan bir tanesi de MIT olarak karşımıza çıkıyor. Araştırmacılar örgü ürünleri inceleyerek yapay zeka konusunda ilerlemeyi amaçlıyor. Örgü ürünlerin ilerleme şekilleri ve yapısına dikkat edilerek yapay zeka konusunda büyük adımlar atılıyor. MIT örgülerin yapıları üzerinde çalışma yaparak yapay zeka üretmeyi başardığını duyurdu.

MIT, tam 17 farklı örgü tekniğini inceliyor

Yapay zekanın kullanıldığı birçok alan olmasından dolayı bu konuda yapılan araştırmaların da artması söz konusu oluyor. En çok kullanıldığı alanların başında ise sahte görüntüler ve videolar yer alıyor. Bu yanılsamaların yaratılması için yapay zeka kullanımına sıklıkla başvuruluyor. Yapay zekanın daha da geliştirilmesi için MIT tarafından farklı yollar denenmesi gündeme geliyor. MIT 17, örgü tekniğimi kullanarak örgünün nasıl işlendiğini anlamaya çalışıyor. Bu sayede örnek çıkarmak için yapay zeka kullanılması da söz konusu olabiliyor

Görerek Üretime Geçme Yeteneği

Sadece kodlama yapılması amaçlanmıyor. Kodlama yapılması yoluna dayanarak yapay zekanın bir ürünü üretmek için sadece görmesinin yeterli olması bekleniyor. Tasarlanan ve sadece görerek üretimine geçen bir yapay zekanın bu ürünü 3 boyutlu olarak üretmesi veya basım teknikleri kullanarak çoğaltması da bekleniyor. Araştırmanın önemli olmasını sağlayan durum ise yapay zekanın kendi becerileri ile program oluşturma yeteneği kazanması olarak açıklanıyor. Ayırt etmek ve yapısını fark etme özelliği kazanılması bekleniyor. Yapay zekanın stabil şekilde çalışması halinde gelecekte üretim maliyetlerinin azalması ve birbirinin benzeri milyonlarca ürünün minimum hatayla üretilmesi hedefleniyor. MIT’nin bu yapay zeka sisteminin ne zaman kullanılabilir hale geleceği ise henüz bilinmiyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz