MIT, Robotlara Tahmin Yeteneği Veren Algoritma Geliştirdi

Robotların insanlarla iş birliği yapabilmesi için önemli bir adım.

Yıllardır robotlar ve insanlar arasında bir savaş olacağı düşünülüyor. Hatta bazı kesimler insanlığın sonunun robotlar nedeniyle olacağını bile ileri sürüyor. Ancak bunun aksine robot teknolojileri geliştiren firmalar, insanlar ve robotların bir arada rahatlıkla hareket edebileceği bir ortam hazırlamaya çalışıyor. MIT, geliştirdiği yeni algoritma sayesinde robotlar, insanlara zarar vermeden özgürce hareket edebiliyor.

MIT imzalı algoritma ile insanlar ve robotlar daha iyi etkileşim kurabilecek

Üretimin yapıldığı tesislerde robotların kullanımı her ne kadar yaygınlaşsa da halen insanlara ihtiyaç duyulan noktalar oluyor. Hâl böyle olunca robotların ve insanların uyum içerisinde aynı ortamda bulunması gerekiyor. Robotlar kendisine verilen talimatları sorunsuz bir şekilde yerine getiriyor olsa da insan faktörü işin içerisine girdiğinde istenmeyen olayların gerçekleşmesi kaçınılmaz oluyor. Robotlar kendisine verilen görevi yaparken insanlar zarar görebiliyor ve hatta hayatını kaybedebiliyor. Çünkü robotlar, çalışan insanların nasıl hareket edeceğini ve bu hareketlerine nasıl tepki vermeleri gerektiğini bilmiyor. MIT tarafından geliştirilen algoritma ise robotlara bu yeteneği kazandırıyor ve makine kaynaklı iş kazalarının önüne geçmeyi hedefliyor.

Sensörler sayesinde makinelerin nesneleri algılaması ve buna göre hareket etmesi yeni bir şey değil. Robot süpürgeler ve drone’larda bu teknolojinin kullanıldığına şahit oluyoruz. MIT’nin geliştirdiği algoritma ise bunlardan tamamen farklı. Robotlar yalnızca önünde bir nesne algılayınca durmuyor; insanların bir sonraki hareketini tahmin ederek buna göre pozisyon alıyor. Robotlar ve insanların huzur içerisinde çalışabileceği ortamların habercisi olan teknolojinin videosuna haberin görselinden ulaşabilirsiniz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz