MIT’den Kendi Ağırlığının 100 Katını Taşıyabilen Robot Kol

MIT'nin yeni robot kolu, her türlü nesneyi zorlanmadan taşıyabiliyor!

MIT’yi bilim kurgu filmlerinde görmeye alıştığımız robotları tasarlamasıyla yakından tanıyoruz. İnsan gibi hareket edebilen ve düştüğünde kalkabilen robotları son yıllarda sosyal medyada sıkça görür olduk. Ayrıca köpek gibi davranışlar sergileyen ve darbelere karşı bile ayakta durabilen robotlar da dikkatleri üzerinde toplamıştı. MIT’nin geliştirdiği yeni robot ise objelerin neredeyse tamamını kavrayabilen yapısıyla gelecekte üretim bantlarında yerini alacağa benziyor.

Bu robot kol, diğerlerinden çok farklı

Fabrikalarda üretim için mekanik kollar kullanılıyor. Ancak bu kollar genelde bir ya da iki tane nesnenin kavranması için tasarlanıyor ve farklı amaçlar için kullanılamıyor. MIT’nin geliştirdiği robot kol ise farklı yapısıyla birçok objeyi kavrayabiliyor. 3D yazıcıyla basılan plastik bir tutma bölümü ve bu bölüme bağlı bir metal bir koldan oluşan robot, vakumlama özelliğine sahip. Kavramak istediği nesneyle temas ettikten sonra büzüşen ve vakumlayarak nesneyi tutan robot, daha sonra bu nesneyi istediği bir noktaya bırakabiliyor. Balona benzeyen tutucu kısımla nesneleri sıkıca kavrayabilen ve kayma gibi sorunlar yaşamayan robotun, kendi ağırlığının 100 katını taşıyabildiği belirtiliyor.

Vakumlu robotik kolun dezavantajları da yok değil. Vakumlamanın kullanılabilmesi için tutulmak istenen objede herhangi bir delik olmaması gerekiyor. Böyle bir durumda vakumlama işlemi tam olarak gerçekleştirilemeyeceğinden nesnenin taşınması mümkün olmuyor. Küçük nesneleri taşırken herhangi bir problem yaşamayan robotik kolun kitap veya defter gibi düz yüzeye sahip nesneleri taşıyamadı belirtiliyor. Meyve, sebze ve şişe gibi nesneleri tutma konusunda epey başarılı olan kolun daha çok sert nesneleri tutmakta kullanılabileceği ifade ediliyor. Küçük olduğu sürece objelerin şekli ne olursa olsun robotun rahatlıkla kavrayabildiğinin altı çiziliyor.

Robotun gelecekte birçok alanda kullanılması bekleniyor. Medikal alanda çalışabilecek robotların ameliyat esnasında gerekli malzemeleri doktora verebileceği veya hastanın bir yerden diğer yere taşınması gibi ağır işleri bile yapabileceği düşünülüyor. Ayrıca Amazon’un tamamen robotlarla çalışan mağazaları gibi satış yerlerinde veya fabrikalarda bu robotların çok verimli olacağını söylemek mümkün. Henüz geliştirilme aşamasında olan ve testleri devam eden robotik kolun önümüzdeki dönemlerde kullanılabilir hale geleceği öngörülüyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz