modeme bağlı cihazlar nasıl tespit edilir?

Teknolojik cihazların sayısının yükselmesiyle birlikte aynı ağa bağlı olan cihazlarda haliyle fazlalaşmaya başladı. Bir ev içerisinde bazı zamanlarda ondan fazla cihaz modeme bağlı olabiliyor. Tam olarak kaç tane cihazın modeme bağlı olduğu ve bu cihazların neler olduğunu öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Ayrıca modeminize kötü niyetli bir kişinin bağlanmış olma ihtimalini de göz ardı edemeyiz. Bu yazımızda “modeme bağlı cihazlar nasıl tespit edilir?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Bahsedeceğimiz yazılımları kullanarak siz de ağınıza bağlı olan cihazları görebilirsiniz.

glasswire

GlassWire (Windows) (7 Gün Deneme sürümü – Ücretli)

GlassWire isimli yazılım, Windows’ta en çok kullanılan ağ uygulamalarından biri. Bu uygulama sayesinde ağdaki cihazları, bu cihazların veri trafiğini izleyebilirsiniz. Ayrıca söz konusu cihazların ne kadar süre ağa bağlı kaldığı ve ilk olarak ne zaman bağlantı kurdukları gibi detayları da öğrenebilirsiniz.

Ücretsiz versiyonu 7 gün boyunca kullanılabilen yazılımı kullanmaya devam etmek isterseniz bir bilgisayar için 39 dolar ödeme yapmanız gerekiyor.

Wireless Network Watcher (Windows) (Ücretsiz)

wireless network watcher

Ücretsiz ve basit bir yazılım kullanmak istiyorsanız Wireless Network Watcher aradığınız yazılım olabilir. Sade arayüzünde ağa bağlı cihazları görebileceğiniz yazılımda detaylı bilgiler bulunmuyor. Ancak tek amacınız cihazların listesini görmekse yeterli olacaktır.

WireShark (Windows/macOS/Linux) (Ücretsiz)

wireshark

WireShark, listemizin en iyi yazılımı dersek abartmış olmayız sanırız. Hem ücretsiz olması hem de rakiplerine göre kullanışlı olmasıyla öne çıkan WireShark ile detaylı analizler yapmak mümkün oluyor. Her türlü veri transferini görüntüleyebilen yazılım ile ağınızda olan biten her şeyi öğrenebilirsiniz.

Modeme Bağlı Cihazlar Yazılım olmadan Nasıl Tespit Edilir?(macOS/Windows/Linux)

Ağdaki cihazları izlemek için herhangi bir uygulama kullanmak istemiyorsanız modeminizin panelini kullanabilirsiniz. Modemin paneli üzerinden “Cihaz Listesi” veya benzer bir isimle adlandırılan menüye ulaşarak ağa bağlı cihazlara göz atabilirsiniz. Fakat bu seçeneğin daha uğraştıcı olacağını ve yazılım kullanımına göre daha az bilgi sağlayacağını belirtelim.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz