nomophobia

Dünya üzerinde çok değişik hastalıklar ve her hastalığın bir ismi bulunuyor ancak bugün bahsedeceğimiz Nomophobia hastalığını duyduğunuzda “Aa ben de böyleyim!” diyeceğinizi şimdiden tahmin edebiliyoruz. Biraz klişe olacak ama tam olarak “çağımızın hastalığı” olarak nitelendirebileceğimiz bu hastalıktan günümüz dünyasında neredeyse herkes muzdarip.

İlginizi Çekebilir:  Phubbing Nedir?

Nomophobia nedir?

“No mobile phobia” yani telefonsuz kalma fobisi olarak adlandırabileceğimiz Nomophobia, yakınında çalışır durumda olan bir telefon olmamasından korkma olarak açıklanabilir. Bu fobi, dijital medya cihazlarının akıl sağlığı üzerindeki etkilerini açıkça göstermektedir.

Nomofobi aşırı telefon kullanımı nedeniyle oluşabilse de altında birden fazla neden yattığı düşünülmektedir. Özgüveni düşük kişilerin, bilinç altında yatan farklı zihinsel problemleri olanların, sosyal bozukluk ve panik gibi semptomları bulunanların daha yüksek oranda nomofobiye sahip olduğu tespit edilmiştir.

Birleşik Krallık’ta yapılan anket nomofobinin düşünülenden çok daha fazla kişide bulunduğunu ortaya çıkarmıştır. 2008 yılında yapılan çalışmada ankete katılanların yüzde 53’ü telefonsuz kalmaktan, telefonlarının pilinin veya kontörünün bitmesinden korktuklarını belirtmiştir. 2.163 kişiyle yapılan ankette çok daha ilginç detaylar mevcut. Buna göre erkeklerin yüzde 58’i nomofobi belirtileri gösterirken bu oran kadınlarda yüzde 47. Çalışmaya katılanların yüzde 9’u ise telefonları kapandığında stres yaşadığını belirtmiş. Stres seviyesi diğer stresli durumlarla karşılaştırıldığında nomofobinin oldukça stres yarattığı anlaşılıyor. Anket neticesinde tespit edilen stres seviyesinin düğün günü heyecanı ve dişçiye gitmeden önce duyulan stres ile aynı olduğu dikkat çekiyor.

Anlaşıldığı üzere nomophobia tehlikeli olmasa da can sıkıcı bir fobi. Akıllı telefonlar hayatımızda var olduğu müddetçe ve insanlar birbiriyle iletişimde kalma ihtiyacı hissettiği sürece bu fobinin yok olmayacağını söylemek mümkün. Akıllı telefonlar yerini farklı cihazlara bıraksa bile insanın temel ihtiyaçlarından biri olan iletişim her zaman var olacağından nomophobia teriminin onlarca yıl sonra bile kullanılacağını söyleyebiliriz.

 

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz