robot

Nesneleri taşıyan robot kollar günümüzde fabrikalarda sıkça kullanılıyor. Bu sayede üretim bantlarında işler hızlanıyor ve kas gücü gerektiren işlerde verim yükseltiliyor. Robot kolların yorulma gibi bir dezavantajı olmadığından gece gündüz üretim yapılabilmesi mümkün oluyor. Yeni geliştirilen bu robot ise hassasiyet gerektiren işlerde diğer robotlara göre daha iyi bir iş çıkarıyor.

İsviçreli bilim insanlarından üretim sürecini kolaylaştıracak bir robot

ETH Zurich bünyesi altındaki bilim insanlarından biri olan Marcel Schuck, küçük nesneleri temas etmeden taşıyabilen bir robot geliştirdi. Ses dalgalarını kullanarak nesneleri taşıyabilen bu cihaz, uzaktan bakıldığında yan yatırılmış bir kulaklığı andırıyor. Robotun alt ve üst kısımlarından gönderilen ultrasonik ses dalgaları ile Akosyoforez(Acoustic Levitation) yöntemi kullanılarak nesne havada tutuluyor. Herhangi bir şekilde nesneye temas edilmediği için hassas objeye hasar verilmemiş oluyor.

robot

Yeni geliştirilen robotun saat yapımı atölyeleri ve yarı iletken üretiminin yapıldığı fabrikalarda etkin bir şekilde kullanılabileceği belirtiliyor. Ultrasonik ses dalgaları hiçbir ses çıkarmıyor ve insan gözüyle görülmüyor. 3D yazıcıyla basılan alt ve üst parçadan gönderilen ses dalgaları sayesinde nesne havada tutulabiliyor. Ancak henüz havadayken nesnenin yönlendirilebilmesi mümkün olmuyor. Robot üzerinde çalışamalar yapan ekibin esas amacı ise gerçek zamanlı olarak ses dalgalarını değiştirerek ederek nesneyi havada yönlendirebilmek.

Geliştirilme süreci devam eden robotun son halini alması için bir süre daha zaman geçmesi gerekiyor. Geliştirici ekibin yeni bir şirket açarak robotun satışını gerçekleştirmek istediği belirtiliyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz