netflix

Netflix’in üyelik paketlerinin fiyatları dönem dönem artıyor ve kullanıcıların tepkisini topluyor. Özellikle de Netflix paketlerinin özelliklerini tam anlamıyla kullanmayan, yalnızca telefondan film izleyenler, yüksek fiyat ödemek istemiyor. Bu zamana kadar Netflix’in bu konuda herhangi bir hamle yaptığını görmemiştik. Ancak görünüşe bakılırsa alanında lider konumda bulunan Netflix, yakın zamanda kullanıcılarını sevindirecek bir gelişmeyle karşımızda olacak.

Mobil cihaz kullanıcılarına uygun fiyat fırsatı

Economic Times kaynağından gelen bilgilere göre Netflix, mevcut paketlerden daha uygun fiyatlı bir abonelik üzerinde çalışma yürütüyor. Şimdilik Hindistan’da kullanıma sunulacak bu temel üyelik paketinin yalnızca mobil cihazları destekleyeceği ifade ediliyor. 250 Hindistan rupisi, yani yaklaşık 3.64 dolar fiyata sahip olacak paketi kullananlar televizyondan Netflix izleyemiyor. Yalnızca tablet ve telefonlar üzerinden izlenebilen yayınların kalitesinin ise standart kalite olan 480p ile sınırlı olduğu dile getiriliyor.

Netflix’in yeni paketi etkileyici gibi görünse de aslında Amazon’un sunduğu benzer abonelik seçeneğine göre daha yüksek fiyata sahip. Yine Hindistan’da ucuz bir film ve dizi izleme servisi sunan Amazon’un bu paketinin fiyatı yalnızca 1.88 dolar. Ancak Netflix’in içerik bakımından daha zengin olduğu göz önünde bulundurulduğunda farkın çok da sorun edilmeyeceğini söyleyebiliriz.

Şimdilik sadece Malezya ve Hindistan’da test edilen mobil odaklı üyelik paketinin diğer ülkelere gelip gelmeyeceği bilinmiyor. Sadece mobil cihazda film ve dizi izleyenlerin sayısının çok fazla olduğunu düşünürsek esasında bu servisin tüm dünyada kullanıma sunulması daha mantıklı olur. Böylece yalnızca mobil cihaz kullananlar indirimli fiyattan yararlanma fırsatı bulabilir.

Netflix’i çok sıkı bir rekabet bekliyor

Geçtiğimiz günlerde yeni interaktif içeriği You vs Wild’ı duyuran ve devamlı olarak yeni içerikler yayınlayarak dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Netflix, önümüzdeki günlerde büyük bir rekabete girecek. Apple’ın birkaç gün sonrasında kendi online film ve dizi izleme platformunu duyurması bekleniyor. Birçok içerik geliştiriciyle anlaştığı belirtilen Apple’ın bu servisinin sektörde dengeleri değiştirebileceği konuşuluyor. Öte yandan Apple’ın bu servisinin ilk aşamada Amerika başta olmak üzere birkaç ülkede aktif olacağı söyleniyor. Netflix’in tüm dünyaya açılmış olması, rekabette Netflix’in avantajlı olduğunu gösteriyor. Rekabetin nasıl şekilleneceğini ise zaman gösterecek.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz