usb killer

Bir bilgisayarı tamamen çökertmenin birçok yolu mevcut. İnternet üzerinden zararlı bir yazılımın bilgisayara bulaşması, mail aracılığıyla aktarılan kötü niyetli yazılımlar ve illegal yazılımların yanında gelen malware’ler bazen bir bilgisayarın çökmesi için gerekli ortamı yaratmaya yetiyor. Yazılımsal olarak bilgisayarı çökerten bu kötü niyetli programların yanı sıra bir de gerçek anlamda bilgisayarın zarar görmesine neden olan bazı yöntemler mevcut. Haberimize konu olan ve yaklaşık 60 bin dolar zararla sonuçlanan bu olayda işte bu fiziki zarar verme yöntemi kullanılmış durumda.

Amerika’da gerçekleşen bu dikkat çekici saldırının ana aktörü 27 yaşındaki öğrenci Vishwanath Akuthota. Akuthota, New York’ta bulunan St. Rose kolejindeki 66 bilgisayarı çökertme suçundan yargılanıyor. Henüz nedeni bilinmeyen bir şekilde okulunun bilgisayarlarını çökerten ve olayın video kaydını yapan Akuthota’nın bunu yapabilmek için “USB killer” adı verilen cihazdan faydalandığı belirtiliyor. 10 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanan ve 250 bin dolar para cezası ödeme ihtimali bulunan Akuthota’nın mahkemesi 12 Ağustos 2019 tarihinde görülecek.

USB Killer Nedir? USB Killer bilgisayarı nasıl çökertiyor?

Haberimize konu olan olayda kullanılan USB Killer, üzerinde USB girişi bulunan tüm elektronik aletler için çok tehlikeli bir cihaz. Sıradan bir USB bellek gibi görünen bu cihazın amacı ise çok farklı.

Bilindiği üzere bilgisayara gelen şebeke elektriği direkt olarak kasaya ulaşmıyor ve bilgisayarın donanımını istenen performansta çalıştıracak şekilde düzenleniyor. USB portundan ise yalnıca düşük voltajlı cihazlar çalıştırılabiliyor Bu cihaz ise USB girişi üzerinden bilgisayara devamlı olarak 200 volt akım veriyor ve haliyle bir süre sonrasında bilgisayarın donanımı tamamen kullanılamaz hale geliyor. Verilen zarar yazılımsal değil de donanımsal olduğu için bu cihazın takıldığı bir bilgisayarın yeniden eski haline dönmesi mümkün olmuyor.

İnternet üzerinden satışı yapılan bu cihazın üreticisi ise bu ürünün arkasında durmayı sürdürüyor. Birçok benzer vakada bilgisayarların zarar görmesine neden olan ürünün aslında USB girişlerine fazla elektrik yüklenmesiyle yapılan saldırıların önüne geçilmesinde bir test ürünü olarak geliştirildiği belirtiliyor. Ancak üretici firma bu ürün hakkında ne düşünüyor olursa olsun gerçek hayatta bu cihazın kötü niyetle kullanıldığı gerçeğini değiştirmiyor. Davaların sonucunda usb killer’ı üreten firmalar hakkında bir karar çıkıp çıkmayacağı merak ediliyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz