omurilik yaralanmaları

İnsan vücudundaki birçok yaralanma zaman içerisinde kendi kendine iyileşiyor. Fakat bazı yaralanmalar zamanla iyileşmediği gibi dışarıdan yapılan tedavi denemeleri de sonuçsuz kalabiliyor. Omurilik yaralanmaları tedavi edilmesi güç yaralanmalar arasında yer alıyor. Bilim adımları buldukları yeni yöntem sayesinde omurilik yaralanmalarına çözüm getirebilecek. Çalışmalar sonuç verirse tıp dünyası açısından çok önemli bir gelişme yaşanmış olacak.

Amerika’da bulunan Temple Üniversitesi bünyesindeki araştırmacılar tarafından geliştirilen bir tedavi yöntemi, omurilik yaralanmaları için umut verici bir gelişme olarak görülüyor. Bu tür yaralanmalarda sinir lifleri hasar gördüğü için omuriliğin işlevlerini yerine getirmesi güçleşiyor. Araştırmacılar, Lin28 adı verilen protein sayesinde sinir liflerindeki hasarların iyileştirilebileceğini belirtiyor. Fareler üzerinde yapılan ve Lin28 proteinin kullanıldığı deneylerde farelerin deri, kemik ve diğer yerlerindeki hasarların iyileştirildiği ifade ediliyor. Omurilik hasarı aldıktan sonra protein verilen farelerin omuriliklerinin önemli ölçüde onarıldığı söyleniyor. Bu deneyden yola çıkarak söz konusu proteinin insanlara uygulanması halinde aynı etkinin görülebileceği belirtiliyor.

Araştırmacılar henüz bu çalışmada çok az bir ilerleme kaydetmiş durumda. Konuyla ilgili daha fazla çalışmanın yapılması ve uygulamanın yararları ve zararlarının ortaya çıkarılması gerekiyor. Detaylı analizlerin ardından söz konusu tedavi şeklinin insanlar üzerinde denenmesi bekleniyor. Lin28 proteninine benzer farklı moleküllerin bulunması halinde tedavinin daha etkili hale gelebileceğini belirten araştırma ekibi, diğer moleküllerin de tedavi için kullanılıp kullanılamayacağının test edildiğini belirtiyor.

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz