oyun

Oyunlar birçoğumuzun hayatının önemli bir parçası ancak özellikle evden çıkamadığımız pandemi döneminde daha fazla oyun oynayabildik. Hâl böyle olunca oyunlara harcadığımız zaman kadar para da artış gösterdi. Açıklanan rakamlara göre 2020 yılında  donanıma, yazılıma ve diğer aksesuarlara harcanan para, önceki yıllara göre büyük oranda arttı.

İlginizi Çekebilir:  "Xbox Series X Özel Oyunlara Odaklanmayacak"

Haziran ayına kadar olan harcamaları gösteren tabloya göre oyuncular 2020 yılında ekipman için 1.2 milyar dolar para harcamış. Bu sayı son 11 yılın en yüksek harcamasının yapıldığını gösteriyor. En son 2009 yılında oyun alanında 1.3 milyar dolar harcama yapıldığı belirtiliyor. Henüz yılın ortalarında olduğumuzu göz önünde bulundurursak yılın sonunda 2009’daki rekorun çok rahat bir şekilde geride bırakılacağını söyleyebiliriz.

Açıklanan tabloyu esas ilginç hale getiren ise rekorun kırıldığı dönem. Pandemi dolayısıyla insanların oyun ve oyunla ilgili donanımlara, yazılımlara yönelmesi çok doğal. Ancak genelde bir neslin sonuna gelindiğinde ve yeni nesil konsollar duyurulduğunda oyunlarla alakalı satın alımlarda düşüş olması bekleniyor. Görünüşe bakılırsa evlere kapanan oyuncular o kadar sıkılmış ki, yeni nesil konsolları bekleyemeden oyunlarla ilgili satın alımlarına devam etmiş. Bu yılın satışlarının gelecek yıllarla kıyaslandığı tabloya yukarıdaki görselden ulaşabilirsiniz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz