instagram dolandırıcılığı

,Pandemi döneminde mümkün olduğunca evimizden çıkmamaya çalışıyor ve zamanımızın büyük bir bölümünü evde geçiriyoruz. Hâl böyle olunca alışverişlerimizi de daha çok internet üzerinden yapar hale geldik. E-ticaret harcamaları önceki yıllara göre büyük oranda arttı. Online alışverişlerin bu denli artması dolandıcıların da iştahını kabarttı. Yapılan araştırmaya göre son zamanlarda Instagram dolandırıcılığı büyük oranda artış gösterdi.

Instagram’ın yalnızca video ve fotoğraf paylaşımı için kullanıldığı zamanlar çoktan geride kaldı. Artık Instagram’da gezinirken kendinizi bir anda şeffaf kutuda ayakkabı satın alırken bulabiliyorsunuz. Instagram’da hangi sayfanın güvenilir hangi sayfanın dolandırıcı olduğunu kestirebilmek hiç de kolay olmuyor. Instagram’daki bazı sayfalar ise bir ürün satmak yerine para kazanma vaadinde bulunuyor ve en çok para kaybı da bu tür dolandırıcılıklarda yaşanıyor.

İlginizi Çekebilir:  Bilgisayardan Instagram Profiline Nasıl Fotoğraf Yüklenir?

Instagram dolandırıcılığı genellikle kazanma vaadiyle yapılıyor

Araştırmalara göre pandemi döneminde Instagram dolandırıcılığı yüzde 50 oranında arttı. İngiltere’de geçtiğimiz günlerde yaşanan bir dolandırıcılık vakası, Instagram’da dikkatli olunmadığı takdirde ne kadar büyük tehlikelerin bizleri beklediğini gözler önüne seriyor.

İngiltere’de yaşayan 24 yaşındaki Jonathan Reuben, yatırımla ilgili bir Instagram hesabı tarafından nasıl dolandırıldığını açıkladı. Reuben’in belirttiğine göre söz konusu hesap sürekli lüks otomobiller paylaşarak takipçilerini yatırım yapmaya teşvik ediyordu. Bu nedenle yatırıma ikna olan ve yaptığı yatırımın getirilerini gördükten sonra biraz daha yüksek miktarlarda yatırım yapan Reuben sonuç olarak bu işten 17 bin dolar zarar ettiğini belirtiyor.

Siber güvenlik uzmanı Jack Moore, bu tür olayların neden yaşandığını şu sözlerle açıklıyor; “Gençler internette gördükleri hayatlara özeniyor ve bu hayatları yaşamak istiyor. İşe girmekte ve para kazanmakta zorlanan gençler para kazanmanın farklı yollarını ararken dolandırıcıların kurbanı olabiliyor”.

Instagram’da ve genel olarak internette alışveriş yaparken veya herhangi bir yatırım yaparken dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Ancak böyle bir planınız varsa öncelikle geniş bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Alışveriş yapmak istediğiniz yerin adını internette aratarak daha önce söz konusu yerden alışveriş yapmış kişilerin deneyimlerini görebilirsiniz.Böylece alışveriş yapacağınız yerin ne kadar güvenilir olduğuyla ilgili bilgi sahibi olabilir ve şüpheli bir veriye rastlarsanız dolandırılmaktan kurtulabilirsiniz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz