Yıllardır fotoğraf düzenleme yazılımları arasında ayrı bir yere sahip olan Photoshop, her yıl gelişerek daha da ileriye gitmeyi sürdürüyor. Adobe bünyesinde yer alan ve bir süredir abonelik sistemiyle kullanıcılara sunulan Photoshop, yeni güncellemesiyle grafik tasarımcılara rahat bir nefes aldıracağa benziyor. Yapay zeka destekli olarak kullanılacak olan yeni kırpma işlemi, dakikalar alabilecek kırpma işlemlerini saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyor.

Yeni Photoshop sürümü ile fotoğraf kırpmak kabus olmaktan çıkıyor

Eğer fotoğraf düzenleme işine az da olsa bir ilginiz varsa fotoğraf kırpmanın ne kadar zor olduğunu biliyorsunuzdur. Özellikle de arkaplanı çok fazla detay barındıran fotoğrafta kişi veya nesneyi kesmek oldukça meşakatli bir iş. Lasso tool aracılığıyla tek tek noktalar belirleyerek kesme işlemini tamamlamak gerekiyor. Yeni yapay zeka destekli özellik ise tek tıklamayla kırpmayı tamamlamayı mümkün hale getiriyor.

Adobe tarafından yayınlanan videoda yapay zeka destekli yeni aracın nasıl kullanıldığı gösteriliyor. Kırpma işlemini yapmak için yapılması gereken tek şey alanı seçmek oluyor. Seçilen alan içerisindeki görüntüyü analiz eden sistem, kesilmesi istenen nesnenin sınırlarını kendisi belirliyor. Görünüşe göre yeni özellik epey iyi çalışıyor. Kırpmanın en zor olduğu saç tellerini bile başarılı bir şekilde kırpan yapay zeka, herkesin işini kolaylaştıracağa benziyor.

Adobe’un YouTube kanalında yer alan videoda özellik çok başarılı görünüyor. Ancak fotoğraftan fotoğrafa farklı performanslar göstereceği düşünülüyor. 2020 yılında güncellenecek olan Photoshop sürümünde karşımıza çıkan özellik için bir süre daha beklememiz gerekecek.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz