Phubbing Nedir?

Sürekli olarak akıllı telefonunuzun ekranına bakıyor vi diğer kişilerle iletişim kurmuyorsanız buna “phubbing” deniyor. Yakın zamanda ortaya atılan bu terim, medyanın ilgisini çektiği ve hakkında sayısız makale yayınlandığı için “phubbing” karşıtı söylemler yaygınlaşıyor. “Phone” ve “snubbing”, yani “telefon” ve “küçük görme” sözcüklerinden türetilen bu kavram, insanın telefonun kölesi olmaya başladığı dönemin hastalığı olarak görülüyor. “Phubbing Nedir?” sorusu son zamanlarda en çok sorulan sorulardan biri. Bu yazımızda söz konusu soruya yanıt vermeye çalışacağız.

Eğer uyandığınızda ilk olarak telefonunuza bakıyorsanız, biriyle konuşurken bile ekrandan gözünüzü ayıramıyorsanız veya telefon yanınızda değilken kendinizi kötü hissediyorsanız siz de bu tanıma uyuyorsunuz demektir. Meraklanmayın, çünkü günümüz insanlarının çok büyük bir bölümü bu sorundan muzdarip.

Phubbing Nedir? Phubbing Karşıtlığı Neden Artıyor?

Swansea Üniversitesi öğretim görevlilerinden Phil Reed’e göre “phubberlar”, akıllı telefon yanlarında olmadığında kendilerini çok kötü hissediyorlar. Aslında kendilerinin bağımlı olduğunun farkında olan bu kişiler, yine de bu bağımlılıktan kurtulmak istemiyor ve sürekli olarak telefonla uğraşmayı sürdürüyor. Kişiler durumu kabullenmediği için sorunu çözmek de çok zor oluyor. Bu nedenle de sorunun çözüme kavuşturulması için yoğun bir çaba gösteriliyor.

İnsanların özellikle yemek yerken telefonla ilgilendikleri belirtiliyor. Öyle ki, bazı insanlar telefonla uğraşmadan yemek yiyemez hale gelmiş durumda. 4.500 kişi ile yapılan araştırmada yüzde 72’lik kesim kendisinin telefona bağımlı olduğunu kabul ediyor. Yüzde 27’si başkalarıyla konuşurken telefonla ilgilendiğini itiraf ederken yüzde 16 ise günde en az 10 kere sosyal medya hesaplarına göz attığını söylüyor. Son zamanlarda ülkemizde de kamu spotları ile önüne geçilmeye çalışılan telefon bağımlılığı, önümüzdeki yılların en büyük sorunlarından biri olacak gibi görünüyor.

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz