dualsense

PlayStation 5’in teknik özelliklerinin büyük bir bölümünün detaylanmasının ardından cihazın diğer özellikleri de gün yüzüne çıkmaya başladı. Sony, yaptığı duyuruyla birlikte PlayStation 5 ile birlikte gelecek olan kontrol cihazının özelliklerini sıraladı. DualSense adı verilen kontrolcü; modern görünümü, dahili mikrofonu ve daha birçok özellikleriyle başarılı bir iş ortaya koyacak gibi görünüyor.

Kontrolcünün ilk olarak renkleri göze çarpıyor. Daha önce konsolla birlikte gelen kontrol cihazlarının tek renkte olduğunu görmüştük. Ancak bu modelde siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renk kullanılıyor. Cihazın büyük bir bölümüne beyaz renk hakimken alt kısımda ve tetik tuşlarında siyah renk tercih edilmiş. Son versiyon DualShock 4’te dokunmatik alanın üst kısmında kullanılan aydınlatmanın bu alanın yan taraflarına dağıtılmış olması da dikkat çekiyor. Bu değişiklik ile birlikte ışıklı geri bildirimin daha iyi olacağı belirtiliyor.

DualSense’in minimalist bir tasarımı olduğunu söyleyebiliriz. Sony, bu cihazdaki her şeyi olabildiğince sade şekilde tasarlamış. İki katmandan oluşan ön yüzdeki tuşların şeffaf yapıda olduğu ve işaretlerin bu şeffaf butonun içine yerleştirildiği görülüyor. Ayrıca sağ tarafta yer alan tuşların önceki kontrolcünün aksine tek renkli olması da dikkat çeken bir diğer unsur. “Share” ve “Options” gibi tuşlar halen yerini koruyor olsa da artık üstlerinde bu yazıların yerine semboller kullanılıyor.

Tetik tuşlarında önemli bir gelişmeye gidildiği belirtiliyor. R2 ve L2 tuşlarının artık daha hassas bir kullanım sunduğu ve ateş etme, ok atma vb. eylemlerde daha iyi tepkiler verdiğine ve dolayısıyla gerçekçiliği artırdığına dikkat çekiliyor. Oyun geliştiriciler tetik tuşlarındaki bu yeniliği istedikleri gibi kullanabilecek ve daha gerçekçi tepkilerin verildiği oyunlar yapabilecek.

Önceki sürüme göre daha kalın bir yapıda olması sayesinde ele daha rahat oturması beklenen kontrolcünün bu yapısı, Xbox’ın kontrolcüsünü akıllarımıza getiriyor. Sony, en uygun boyuttaki kontrolcüyü üretebilmek için birçok farklı oyuncuyla testler yaptıklarını ve farklı el boyutlarında en iyi deneyimi sunabilecek tasarımı ortaya çıkardıklarını ifade ediyor. Yeni özellikler eklenmesine rağmen DualSense’in hafif bir yapıda olduğu söyleniyor.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi bu yeni nesil kontrolcünün üzerinde dahili bir mikrofon yer alıyor. Bu sayede harici mikrofon kullanmasanız bile arkadaşlarınızla iletişime geçmenizin önünde artık hiçbir engel bulunmayacak. Kontrolcünün alt kısmındaki tuş aracılığıyla istendiğinde mikrofonun kapatılabildiğini belirtmekte fayda var.

dualsense

DualSense adlı yeni nesil kontrolcüden beklentimiz neler?

Yeni nesil konsolun yeni nesil kontrolcüsünde bir önceki hataların tekrarlanmamasını umuyoruz. PlayStation 4’ün kontrol cihazı olan DualShock 4, malzeme kalitesi nedeniyle bir takım eleştirilere maruz kalmıştı. Üst kısımdaki tetik tuşlarının zaman içerisinde tam olarak işlevini yerine getirmemeye başlaması, analog tuşların kolayca soyulabilmesi, (DualShock 4 v2’de bu sorunun üstesinden büyük oranda gelinmiş olsa da daha iyi şeyler yapılabilir) ve tetik tuşlarının zaman içerisinde sesli çalışmaya başlaması gibi problemler yaşanıyordu. Malzeme kalitesinin yükseltilmesi elbette maliyetin ve dolayısıyla satış fiyatının artmasıyla sonuçlanacaktır ancak en azından bu sorunların üstesinden gelecek bazı tasarımsal değişiklikler oyuncular tarafından olumlu karşılanacaktır.

Bir diğer beklentimiz ise dokunmatik yüzeyin daha aktif bir şekilde kullanılması. DualShock 4 tanıtıldığında dikkatleri üzerine çeken bu alan, maalesef bulunduğumuz nesilde yeterince etkili bir şekilde kullanılamadı. Yalnızca birkaç oyuna zorlama bir şekilde entegre edilen bu alan, oyuncuların beklentilerini karşılamaktan uzak kaldı. Önceki cihazda olduğu gibi DualSense kontrolcüsünün de tam kalbinde yer alan bu dokunmatik yüzeyin yeni nesilde daha iyi kullanım senaryoları sunması, oyuncular için olumlu bir hamle olacaktır.

PlayStation 5’in bu yılın sonlarına doğru satışa sunulması bekleniyor. Tarih yaklaştıkça konsolun daha fazla detayının gün yüzüne çıkacağını söyleyebiliriz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz