uçan araba

Jetgiller izleyerek büyümüş bir nesil olarak uçan arabaların hayalini kurmaya devam ediyoruz. Ne var ki 2000’li yıllarda herkesin uçan araba sahibi olacağı düşünülürken, biz halen akşam trafiğinde zaman harcıyoruz. Uçan araba konusunda bazı girişimler olsa da bu girişimlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Genelde adı pek bilinmeyen bağımsız girişimler tarafından yapılan uçan arabalar, prototipin dışına çıkamıyor. Bu nedenle iki dev isim olan Porsche ve Boeing firmalarının yaptığı işbirliği heyecan verici görünüyor.

Uçan araba hayali gerçeğe dönüşebilir

Otomobil dünyasının devlerinden Porsche ve hava taşıtları konusunda sayılı firmalardan olan Boeing, geleceğin ulaşım araçlarını şekillendirmek istiyor. Yapılacak olan işbirliğinin şimdilik geleceğin şekillendirecek fikirlerle sınırlı olacağı belirtiliyor. İki firma da gelecekte uçan arabaların nasıl kullanılabileceği, trafiğin nasıl kontrol edilebileceği ve bu araçların nasıl yaygınlaştırılabileceği gibi konular üzerinde çalışmalar yürütecek. Dolayısıyla bu iki şirketin yakın zamanda uçan araba piyasaya sürmesi beklenmiyor. Boeing yöneticisi Steve Nordlund; ortaklıkla birlikte elektrikli uçan otomobil ekosisteminin araştırılacağı, fırsatların değerlendirileceği ve yüksek kaliteli uçan otomobillerin nasıl geliştirilebileceği üzerinde duracaklarını ifade ediyor.

Ortaklığın sınırları net olarak çizilmiş değil fakat bu iki firmanın isminin aynı cümlede anılması bile heyecanlandırmaya yetiyor. Gelecek yıllarda bu iki firmanın konseptlerinin uçan otomobil piyasasında önemli bir yer etmesi muhtemel görünüyor. Uçan otomobillerin gerçek anlamda yaygınlaşması içinse önümüzde uzun bir yol olduğunu söyleyebiliriz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz