ps5

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde PlayStation 5’in bazı özellikleriyle ilgili bilgileri sizlere aktarmıştık. Resmi açıklamaların yanında bir de iddia niteliği taşıyan bir tarih bilgisi mevcuttu. Belirtilenlere göre PS5 konsolunun önümüzdeki 12 ay içerisinde piyasaya sürülmesi beklenmiyordu. Saygın bir analistin yaptığı yeni bir analiz, PS5’in çıkış tarihiyle ilgili daha net bilgiler sunuyor.

Ace Araştırma Enstitüsü çatısı altında bulunan ve oyun sektörüyle ilgili yaptığı analizlerle tanınan analist Hideki Yasuda, PlayStation 5 ile ilgili olarak dikkat çekici analizler yaptı. Yasuda’nın belirttiğine göre PlayStation 5, bir önceki nesil olan PlayStation 4’ün hatalarını gidermeye odaklanacak. Sony’nin PS5 konsolunu neredeyse kusursuz bir halde piyasaya sürmeye odaklandığı belirtiliyor.

PS5 için çok uzun süre beklememize gerek kalmayacak

Yasuda’nın PS5 çıkış tarihiyle ilgili de heyecan verici bir tahmini mevcut. Yaptığı analize göre Sony’nin yeni nesil oyun konsolu 2020’nin Kasım ayında bizlerle buluşabilir. Konsolun fiyatının 499 dolar seviyesinde olacağı da belirtilenler arasında. Şu anki kurla yaklaşık 3 bin TL olacağı öne sürülen konsol, vergilerle birlikte 5-6 bin TL seviyesinde karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Tabii ki Yasuda’nın fiyat konusundaki tahmininde yanılma ihtimalini de göz önünde bulundurmak gerek.

Henüz hakkında pek bir şey bilinmeyen konsolun, çıktığında tahmini ne kadar satış yapacağı bile analizde kendine yer buluyor. Buna göre PS5’in 2022’nin Mart ayına kadar 21 milyon satışa ulaşması bekleniyor. Yasuda, Google Stadia gibi bulut tabanlı oyun platformlarının PlayStation 5 satışları için tehdit oluşturmadığını ve konsolun sadık oyuncu kitlesinin yeni nesili benimseyeceğini belirtiyor.

Analistlerin tahminleri büyük oranda doğru çıkabilse de PlayStation 5 hakkındaki bu bilgilerin kesin olmadığını belirtelim. Sony’nin önümüzdeki dönemlerde gerçekleşecek olan oyun temalı etkinliklerde yeni PlayStation ile ilgili bilgiler paylaşması bekleniyor.

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz