snapdragon 865

Yeni bir teknolojik cihazın duyurusundan daha heyecanlı olan bir şey varsa o da cihazlarda kullanılacak donanımın duyurulmasıdır. Her türlü teknolojik cihazın kalbi olan işlemciler, cihazların neler yapabileceğinin sınırlarını belirler. Cihaz ne kadar iyi bir işlemciyle gelirse o kadar yüksek performanslı ve yetenekli oluyor. Dünyaca ünlü işlemci üreticisi Qualcomm, her yıl mobil cihazlarda kullanılacak yeni işlemciler üretiyor. Yeni duyurulan Qualcomm Snapdragon 865, gelecek yıl piyasaya sürülecek amiral gemisi modellere güç verecek.

5G destekli modem, Snapdragon 865 ile bütünleşik değil

Snapdragon 865, 2020 yılında piyasaya sürülecek birçok üst segment cihazda kendisine yer bulacak. Qualcomm X55 modem desteği sunacak olan işlemcinin bu sayede 5G bağlantı sağlayacağı belirtiliyor. Snapdragon 865 işlemci barındıran tüm cihazlarda Qualcomm x55 modemin bulunacağı ve dolayısıyla yeni nesil amiral gemisi modellerin tamamında 5G desteği olacağı dile getiriliyor. 5G modemin işlemcinin içerisinde olmaması ve ayrı bir şekilde cihazda yer alması şaşırtıcı. Ancak bunun nedeninin 5G bağlantıyı en iyi şekilde sunmak için daha büyük bir alana duyulan ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

Yapay zeka ve grafik tarafında önemli geliştirmeler yapan işlemcinin performansının bir önceki nesile göre daha iyi olcağı belirtiliyor. Yapay zeka tarafında yapılan geliştirmenin fotoğraf ve video performansını artırması bekleniyor. 30 FPS’te 8K video çekimi yapılmasına olanak sağlayan Snapdragon 865’te 200 megapiksel çözünürlüğe kadar destek sunuluyor.

Duyurulan bir diğer işlemci olan Snapdragon 765 ve Snapdragon 765G işlemcilerinin ise orta-üst segment cihazlarda kullanılacağı belirtiliyor.  4K HDR video çekimi yapma imkanı tanıyan bu işlemcilerin yine yapay zeka ve grafik odaklı geliştirmeler barındıracağı ifade ediliyor.

 

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz