raspberry pi 4

Teknolojiyle ilgilenen herkesin yakından tanıdığı mini bilgisayar Raspberry Pi, her yeni versiyonuyla biraz daha etkileyici hale gelmeyi sürdürüyor. Son olarak satışa sunulan Raspberry Pi 4, küçücük bir devre parçası üzerine konumlanmış etkileyici donanımıyla bir kez daha dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Raspberry Pi 4’ün üzerinde 4 çekirdekli ve 1.5 GHz hızında çalışan ARM Cortex-A72 işlemci bulunuyor. Bu işlemci sayesinde bir önceki model olan Raspberry Pi 3’e nazaran 3 kat daha yüksek işlem gücü sunuluyor. 4 GB’a kadar LPDDR4 SDRAM destekleyen bilgisayarın depolama alanında da önemli bir geliştirme mevcut. 50 Mbps hızında aktarım sunabilen yeni MicroSD kart, 25 Mbps hızında transfer hızına sahip önceki versiyona göre daha yüksek bir performans sergiliyor.

Gigabit hızında internet vadeden yeni Raspberry Pi modelinde Bluetooth 5.0 desteği ve iki adet USB 3.0 çıkışı ile iki adet USB 2.0 çıkışı bulunuyor. Yeni Raspberry Pi’nin şüphesiz en dikkat çeken özelliği 4K desteği. Çift monitör desteği bulunan bilgisayarın 4K’ya kadar çözünürlük desteği verdiği ifade ediliyor.

Raspberry Pi’nin en önemli yönünün fiyatı olduğu malum. Hem küçük bir bilgisayar olması hem de uygun fiyata satılması, bu bilgisayarın en önemli özelliklerinden bazıları. 1 GB RAM’e sahip olan versiyon yalnızca 35 dolar gibi çok düşük bir fiyata satın alınabiliyor. 2 GB versiyon 45 dolar ve 4 GB olan sürüm ise 55 dolara sahiplerini bekliyor. Yeni nesil Raspberry Pi’lerin tüm detaylarına ve satış sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. 

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz