Samsung Galaxy S10 Dayanıklılık Testine Girdi

"Samsung Galaxy S10 ne kadar dayanıklı?" sorusu yanıt buluyor.

Akıllı telefonlar teknik ve tasarım açısından önemli gelişmeler katediyor. Ancak cihazlarda yaşanan bu teknolojik gelişmelerin aksine, yeni cihazların dayanıklılığı gittikçe azalıyor. Ekran-gövde oranının yükselmesi, bazı telefonların arka kısmında da cam kullanılıyor olması ve son zamanlarda ekran içerisine gömülü parmak izi okuyucuların karşımıza çıkmasıyla birlikte telefonlar artık eskiye göre çok daha hassas hale geldi. Son dönemin merakla beklenen ve geçtiğimiz haftalarda görkemli bir tanıtımla karşımıza çıkan amiral gemisi Samsung Galaxy S10, dayanıklılık testinde kendisini gösteriyor.

Samsung Galaxy S10, önceki modele göre daha az çerçeveye sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. Ekranın sağ üst tarafında yalnızca kamera için ayrılmış küçük bir alan dışında pek bir çerçeve bulunmuyor. Yan tarafında metal çerçevenin yer aldığı telefonun arka kısmında ise cam malzemeye yer veriliyor. Parmak izi okuyucu ise ekranın alt kısmında, ekranın iç kısmında kendine yer buluyor.

Samsung Galaxy S10 yeterince dayanıklı mı?

JerryRigEverything‘in kendine has dayanıklılık testlerine maruz kalan Galaxy S10’un testi ilk olarak ekranın çizilmesiyle başlıyor. Her akıllı telefon gibi 6. seviye bıçağa kadar çizilmeyen ekran, bu seviyeden sonra çizilmeye başlıyor. Yan kısımları metal olduğu için bu kısımları oldukça dayanıklı olan telefonun tuşlarının iç kısmında ise plastik parçaların kullanıldığı görülebiliyor. Arka kısımda kullanılan cam da öndeki kadar dayanıklılık gösteriyor. Ayrıca telefonun arka ve önündeki kameranın da çizilmelere karşı epey dayanıklı olduğu dikkat çekiyor.

Testin esas dikkat çeken kısmı ise parmak izi okuyucunun teste tabi tutulması. İlk olarak bıçakla hafif şekilde çizilen parmak izi okuyucusu, bu çizilmelere rağmen çalışmayı sürdürebiliyor. Sonrasında ise daha sert bir bıçakla parmak izi okuyucusunda derin çatlaklar oluşturuluyor. Söz konusu çiziklerin ardından parmak izi okuyucusu tamamen kullanılamaz hale geliyor.

Samsung Galaxy S10’un ekran koruyucusu ile birlikte geldiğini ve parmak izi okuyucusunu çizmenin normal şartlarda kolay olmayacağını hatırlatmak gerekiyor. Ekrana gömülü parmak izi okuyucusunun her zaman en iyi performansı vermesi için ekran koruyucunun çıkarılmamasını ve cihazın düşmesi halinde ekranın zarar görmemesi adına kılıf kullanılmasını tavsiye ederiz. Samsung Galaxy S10’un dayanıklılık videosuna haberin girişinden ulaşabilirsiniz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz