Samsung’dan Tek Fotoğrafla Sahte Video Üreten Teknoloji

Samsung'un geliştirdiği yapay zeka, sahte videoların çok kolay bir şekilde hazırlanmasını sağlıyor.

Yapay zeka alanındaki gelişmeler bir yandan etkileyici işlerin ortaya çıkmasına vesile olurken bir diğer yandan korkutucu bir geleceğe doğru gittiğimizi gösteriyor. Samsung’un geliştirdiği yapay zeka teknolojisi sayesinde yalnızca tek bir fotoğraf kullanarak bir kişinin gerçekçi bir videosunu hazırlamak mümkün oluyor. Deepfake olarak adlandırılan tekniğin gelişmiş bir versiyonu olan bu yeni teknoloji sayesinde çok daha

Deepfake videoları artık çok daha gerçekçi hale geliyor

“Deepfake” olarak adlandırılan ve yapay zekaya öğretilen insan yüzlerinin videolarda kullanılmasını sağlayan teknolojiyi bir adım öteye taşıyan Samsung, deepfake videoları hazırlamayı daha kolay bir hale getiriyor. Geliştirilen yapay zekaya binlerce fotoğrafın öğretilmesine gerek kalmıyor. Yalnızca bir fotoğrafla bile çok gerçekçi videolar oluşturulması sağlanıyor. Yüzdeki dudak, burun, göz ve kaş hatlarını başarıyla analiz eden yapay zeka, bu sayede başarılı bir şekilde sahte yüz modeli oluşturabiliyor. Videoda Mona Lisa’nın görselini baz alan yapay zeka sayesinde efsane tablonun canlandırıldığı görülebiliyor. Tek fotoğrafla bile çok iyi işler yapabilen yapay zeka teknolojisi, fotoğraf sayısı arttıkça gerçeğinden ayırması neredeyse imkansız olan deepfake videoları oluşturuyor. Videoda da görüldüğü üzere 32 fotoğrafın yapay zekaya öğretilmesiyle oluşturulan video epey gerçekçi görünüyor.

Sonuç olarak, hazırlanan video yapay zekanın neler yapabildiğini görebilmemizi sağlıyor. Ancak bu teknolojinin yanlış kişilerin ellerinde olması halinde olabilecekler insanı biraz korkutuyor. Örneğin bir insanın söylemediği cümleleri sanki kendisi söylemiş gibi hazırlanan videolar insanların canını yakabilir. Özellikle internette binlerce fotoğrafı bulunan ünlülerin ve devlet adamlarının bu gibi durumlarda çok zor durumlarda kalabileceğini öngörmek mümkün.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz