exynos 880

5G destekli işlemcilerin sayısı artmaya devam ediyor. Qualcomm ve MediaTek, 5G destekli işlemci modellerini birer birer ortaya çıkarmaya başladı. Samsung da bu rekabette geride kalmaya niyetli görünmüyor. Samsung’un orta segment akıllı telefonlarında kullanacağı işlemci olan Exynos 880 adlı işlemci modelinin tüm detayları resmi olarak açıklandı.

Exynos 880 işlemcinin Vivo’nun yeni orta segment akıllı telefonu V70’te kullanılacağı duyurulmuştu fakat bu işlemcinin detayları ortaya çıkmamıştı. Şimdi ise işlemcinin tüm yetenekleri gözler önüne serildi. Belirtilenlere göre Exynos 880’de 8 çekirdek bulunacak. Bu çekirdeklerden 2 tanesi 2 GHz hızında çalışan Cortex A-77, 6 tanesi ise 1.88 GHz hızında çalışan Cortex A-55 olacak. GPU tarafında ise Mali-G76 MP5’in kullanıldığını görüyoruz.

İlginizi Çekebilir:  "Samsung Galaxy S20 Ultra En İyi Ekranlı Akıllı Telefon"

Tek kamerada 64 megapiksel çözünürlüğe kadar destek veren işlemcinin iki kamerada 20 megapiksel + 20 megapiksel çözünürlük desteği sunduğu belirtiliyor. 4K çözünürlükte 30 FPS’ye izin veren işlemcinin ekranda ise FHD+ (2520 x 1080) çözünürlüğe destek verdiği ifade ediliyor. LPDRR4X bellek, UFS 2.1 ve eMMC 5.1 depolama desteği de işlemcinin sunduğu diğer özellikler olarak göze çarpıyor.

Exynos 880 orta segmentte 5G desteği arayanların ihtiyacına yanıt veriyor

İşlemci üzerinde yer alan modem 6GHz bandında 5G desteği sunuyor. Bu da teoride 2.55 Gbps indirme hızı ve 1.28 Gbps yükleme hızına olanak tanıyor. Tabii bu değerler sizin bulunduğunuz konumdaki bağlantıya göre değişiklik gösteriyor. Çok yüksek hızlı 5G sunan aşırı yüksek bant frekans özelliği mmWave maalesef bu işlemcide yer almıyor.

Vivo’nun 1 Haziran tarihinde piyasaya süreceği cihazda yer alacak işlemcinin Samsung’un gelecek orta segment modellerinde kullanıldığına sıklıkla şahit olacağız.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz