akıllı saat şeker ölçümü

Piyasadaki tüm akıllı saatler kalp ritmi ölçümü yapabiliyor, katedilen mesafeyi ölçümlüyor ve stres seviyesini algılayabiliyor. Bu özellikler artık giyilebilir cihazlar için standart haline gelmiş durumda diyebiliriz. Yeni gelen bilgilere göre akıllı saatler yeni bir devrimin eşiğinde. Önümüzdeki yıllarda piyasaya sürülecek akıllı saat modelleri, şeker ölçümü özellikleriyle hayatımıza yeni bir kolaylık sunmayı hedefliyor.

Her akıllı saat birer şeker ölçümü cihazına dönüşebilir

Gelen bilgiler doğruysa bu yıl içerisinde piyasaya sürülecek Samsung ve Apple imzalı akıllı saatler şeker ölçümü özelliği sunacak. Bildiğiniz üzere mevcut şartlarda kandaki şekerin ölçülmesi için parmaktan kan alınıyor ve bu kan test edilerek şekerin seviyesi anlaşılabiliyor. Hem uzun süren hem de sürekli parmağı delmek gerektiği için rahatsız edici olan bu işlem, şeker hastalarının yaşam kalitesini ciddi miktarda düşürüyor. Akıllı saatlerin şeker ölçümü yapabilmesi bu nedenle büyük önem taşıyor.

İlginizi Çekebilir:  Apple Watch El Yıkama Algılama Özelliğine Kavuşuyor

Sağlıklı bir yaşam için kan şekerimizin belirli değerler içerisinde kalması gerekiyor. Sınırların dışına çıkılması ve uzun süre değerlerin dışında kalınması halinde vücutta kalıcı hasarlar kalabiliyor. Bu nedenle şekerin düzenli olarak takip edilmesi ve gerektiğinde ilaç kullanımıyla şekerin dengelenmesi gerekiyor.

Geçtiğimiz CES fuarına katılan bir Japon firma, giyilebilir cihazla şeker ölçümü yapabildiğini göstermiş ve dikkatleri üzerine toplamıştı. Samsung ve Apple’ın bu teknolojiyi akıllı saatlerine getirmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ancak söz konusu teknoloji bu yıl mı yoksa gelecek yıllarda mı karşımıza çıkacak bunu bekleyip göreceğiz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz