Bilim İnsanları Sentetik Kana Sahip Robot Balık Geliştirdi

Robotların geleceğiyle ilgili çok önemli bir gelişme olarak görülüyor.

Robotlar genel olarak akıcı hareket etmemeleriyle bilinir. Her bir hareketi tek tek yapan robotlar, bu halleriyle gerçekçi olmayan bir görüntü sunar. Bilim insanlarının geliştirdiği bu yeni robot balık ise gerçekçi hareketleriyle diğer robotlardan farklı bir görüntüye sahip. Cornell Üniversitesi ve Pensilvanya Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen robot, gelecekte robotların gerçek birer canlı gibi görünmesinin önünü açacak.

İçerisinde sıvı bulunan bu robot balık, geleceğin robotlarıyla ilgili ipucu veriyor

Balık şeklindeki robotun içinde sıvı sirkülasyonu yapılması sayesinde gerçekçi bir görüntü ortaya çıkıyor. Canlılardaki kan dolaşımını andıran sıvı sirkülasyonu, bu robot balıkta iki farklı görev üstleniyor. İlk olarak robotun su içerisinde hareket etmesi, bu sıvı sirkülasyonu sayesinde sağlanıyor. Aynı zamanda hareket için gereken enerji de yine bu sıvıyla karşılanmış oluyor.

Sentetik kan sayesinde robot balığın 36 saat boyunca kesintisiz bir şekilde yüzebilmesi mümkün oluyor. Bu haliyle benzer tasarıma sahip olan ancak içinde sentetik kan bulunmayan robotlara göre 8 kat daha uzun süre hareket edebildiği ifade ediliyor.

Pensilvanya Üniversitesi araştırmacılarından James Pikul, robotun içindeki sıvının kimyasal enerji taşıdığını ve bu enerji sayesinde robotun hareket ettiğini belirtiyor. Sıvı devamlı olarak robotun içine pompalandığı için balığın hareketi de bu sayede sağlanıyor.

Yeni tasarım anlayışının diğer robot türlerinde de uygulanması bekleniyor. Böylece gerçekçi hareket eden robotlarla karşılaşmamız olası görünüyor. Robotun nasıl çalıştığını gösteren videoya haberin görselinden ulaşabilirsiniz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz