Neredeyse her sosyal platformun kendisinden özellikler kopyalaması nedeniyle zor bir dönemden geçen Snapchat, çözümü farklı bir alana atılmakta bulacak gibi görünüyor. Eğer söylenenler doğruysa Snapchat’i hiç beklenmedik bir alanda; oyun dünyasında görmemiz mümkün.

Snapchat, kullanıcı kazanmanın yeni yollarını deniyor

Snapchat ile ilgili olarak ortaya atılan iddia bir yandan şaşırtıcıyken bir diğer yandan epey gerçekçi görünüyor. Snapchat’in bir oyun platformu üzerinde çalıştığı ve bu platformun gelecek ay içerisinde resmen tanıtılacağı ileri sürülüyor. 4 Nisan’da Los Angeles’ta düzenlenecek Snap Partner Summit’te oyun platformuyla ilgili tüm detayların paylaşılması bekleniyor. Snapchat cephesinden konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmiş değil. Şirket böyle bir platform üzerinde çalıştığını ne yalanlıyor ne de doğruluyor.

Aslına bakılırsa Snapchat, oyun dünyasından pek de uzak sayılmaz. Geçtiğimiz yıl Snappables adı verilen ve artırılmış gerçekliği kullanan oyunlar sunan özelliğini kullanıcılara sunan Snapchat, bu kez daha kapsamlı bir oyun platformu hazırlığında gibi görünüyor. Platformun yalnızca Snapchat’in geliştirdiği oyunlara değil, 3. parti geliştiricilerin oyunlarına da ev sahipliği yapacağı ifade ediliyor. Bu haliyle Snapchat’in kendi AR oyunlarının ötesinde, devasa bir oyun platformunun karşımıza çıkabileceğini söyleyebiliriz.

Snapchat’in kendi oyun platformunu oluşturduğu iddiası birçok farklı raporda yer alıyor. Ayrıca şirketin ocak ayında Avustralyalı oyun stüdyosu Prettygreat‘i satın aldığı ifade ediliyor. Bu satın alımın yeni oyun platformu iddialarını kanıtlar nitelikte olduğu dile getiriliyor.

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde yaptığımız haberde YouTube’un Snapchat’e benzer bir özellik üzerinde çalıştığını sizlere aktarmıştık. Daha öncesinde ise Instagram’ın birçok Snapchat özelliğinden “esinlendiğini” biliyoruz. Snapchat’in özelliklerinin kendisinden daha popüler platformlarda kullanılması Snapchat’e oldukça zarar veriyor. Dolayısıyla Snapchat’in oyunlar üzerine odaklanması akıllıca bir hareket olarak görünüyor. Sevilen sosyal ağın bu hamleyle birlikte daha fazla kullanıcıya ulaşması ve gelirlerini de önemli ölçüde artırması bekleniyor. Şimdilik Snapchat’in planları hakkında elle tutulur bir bilgi bulunmuyor. Kapalı kapılar ardında yeni özelliğini geliştiren Snapchat’in bu hamlesi başarılı olacak mı, bunu zaman gösterecek. 4 Nisan tarihinde Snapchat’in bizlere ne gibi bir sürpriz sunacağını bekleyip göreceğiz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz