Sürücüsüz araçlara duyulan ihtiyaç, en çok uzun mesafe yolculuklarda ortaya çıkıyor. Sürücüsüler uzun yolda yorulabiliyor, dikkatleri dağılabiliyor ve dinlenmeye ihtiyaç duyuyor. Bu durum hem yolculuğu tehlikeye atıyor hem de uzun süreli duraksamalar nedeniyle yolculuk süresi uzuyor. Birkaç saatin bile mühim olabildiği taşımacılık sektöründe bu kayıp şirketleri zarara uğratabiliyor.

Sürücüsüz tır binlerce kilometre yolu herhangi bir yardım olmadan katetti

Yapay zeka odaklı bir şirket olan Plus.ai’nin yazılımıyla çalışan sürücüsüz tır, binlerce kilometre yol gitmeyi başardı. Kaliforniya’dan yola çıkan tırın hiçbir sorun yaşamadan Pensilvanya’ya ulaştığı belirtiliyor. Toplamda yaklaşık 4.400 kilometre yol kateden sürücüsüz tırın bu mesafeyi 3 günde tamamladığı ifade ediliyor. Ayrıca tırın kasasında 18 tonluk yağ taşındığı da açıklananlar arasında.

Tır her ne kadar sürücüsüz olsa da bu yolculuk sırasında iki kişinin araç içerisinde görev aldığı ifade ediliyor. Tır içerisinde bir sürücünün acil durumlara karşı hazır bir şekilde beklediği, bir mühendisin ise aracın davranışlarını analiz ettiği ve rapor tuttuğu belirtiliyor. Şirket COO’su Shawn Kerrigan’ın açıklamasına göre 3 günlük bu uzun yolculukta sürücüsüz tırın yazılımyla ilgili hiçbir sorun yaşanmamış. Dolayısıyla müdahaleye hazır şekilde bekleyen sürücünün de devreye girmesine hiç gerek kalmamış.

Sürücüsüz araçların önümüzdeki birkaç yıl boyunca yaygın olarak yollarda olması beklenmiyor. Fakat yine de sürücüsüz ve yük taşıyan bir tırın binlerce kilometre yol alması, sürücüsüz araçlar için umut verici bir gelişme. Konuyla ilgili videoya haberin görselinden ulaşabilirsiniz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz