tamamenelektrikli uçak

Elektrikli otomobillerle başlayan elektrikli ulaşım devrimi, diğer taşıtlara sıçrayarak büyümeye devam ediyor. Yüzde yüz yenilenebilir ve çevreye zarar vermeyen enerjiyle çalışan araçların gelecekte yakıtla çalışan araçların tamamının yerini alacağı düşünülüyor. Kısa bir süre öne konuyla ilgili olarak çok önemli bir adım atıldı. Tamamen elektrikli uçak ile gerçekleştirilen uçuş, gelecekte uçuşların da doğaya zarar vermeden yapılabileceğinin sinyallerini veriyor.

Tamamen elektrikli uçak henüz uzun süre havada kalamıyor

Kanada’da gerçekleştirilen bu ilk uçuş her ne kadar kısa süreli olsa da önemli bir adım olarak görülüyor. Uçağın 15 dakika boyunca uçuş yaptığı ve sorunsuz bir şekilde yere indiği de yapılan açıklamalar arasında. Belirtilenlere göre sıfırdan elektrikli bir uçak geliştirilmemiş. Bunun yerine 62 yıllık, 6 koltuklu bir deniz uçağı modifiye edilmiş. Avustralya’lı mühendislik firması MagiX’in uçakta farklı modifikasyonlar yaptığı ve elektrikli motorla uyumlu bir şekilde çalışacak hale getirdiği belirtiliyor. 15 dakikalık uçuş süresince 160 kilometre yol alan uçakta geliştirmelerin devam edildiği söyleniyor. Gelecek yıllarda uçuş süresi ve menzille ilgili geliştirmeler yapılacağı belirtiliyor.

Sürücüsüz uçak konsepti yaygın olarak kullanılabilirse uçuş maliyetleri büyük oranda düşebilir. Düşen maliyetler sayesinde insanlar uçakları daha fazla tercih etmesi de kaçınılmaz olacaktır. Öte yandan doğaya zararlı gazlar salınmadığı için uçakların rağbet görmesinin herhangi bir olumsuz etkisi de olmaz. Tek sorun ise 6 kişilik bir uçağın henüz 15 dakika uçurulabilmesi ve 100 kişilik bir uçağı elektrikle uçurabilmek için çok daha yüksek güce ihtiyaç duyulması. Mühendislerin bu sorunu çözmesi zaman alacak gibi görünüyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz