telefon nasıl temizlenir?

Akıllı telefonlarımız gün boyu elimizden düşmüyor. Birçok farklı nesneyle temas etmemizin ardından tekrar telefonlarımıza dokunuyor ve dolayısıyla çeşitli bakterileri telefonda toplamış oluyoruz. Yapılan araştırmalara göre telefonlarımızdaki mikrop düzeyi, zaman zaman tuvaletlerdeki mikrop seviyesini bile geride bırakıyor. Hal böyle olunca “telefon nasıl temizlenir?” sorusu akıllara geliyor. Elektronik bir cihaz olduğu için hassas olan telefonları temizlerken dikkatli olmak gerekiyor. Bu yazımızda telefon temizliğinin nasıl yapılacağını adım adım anlatacağız.

 Öncelikle telefonunuzu kapatın ve varsa kılıfını çıkarın

Temizlik işlemine başlamadan önce telefonunuzu kapatmanız en sağlıklısı olacaktır. Ayrıca varsa telefonun kılıfını çıkarırsanız daha detaylı bir temizlik yapabilirsiniz

Temizlik için karışımımızı hazırlayalım

Bir kap su içerisine birkaç damla bulaşık deterjanı karıştırarak temizlik için gerekli karışımı hazırlayabilirsiniz.

Eğer mevcutsa dezenfektan olarak alkol de kullanabilirsiniz. Bunun için yüzde 50 alkol ve yüzde 50 su ile bir karışım hazırlamanız ideal olacaktır.

Mikrofiber bez kullanmak önemli

Telefonların özellikle ekran ve kamera yüzeyi çok hassas olduğundan temizlikte mikrofiber bez kullanılmasını tavsiye ederiz. Bu bezi hazırladığımız karışıma (kısa süreli ve bezin tamamını suya sokmayacak şekilde) soktuktan sonra temizlik işlemine başlayabiliriz. Telefonu silerken bezi çok fazla bastırmamaya özen göstermeli ve suya dayanıklı bir telefon modeli kullanmıyorsak şarj girişi, kulaklık girişi gibi suyun cihaz içerisine girebileceği noktalara dikkat etmeliyiz. Suya dayanıklı bir telefonda bu girişler sıkı bir şekilde kapandığından az miktarda suyun bu alana gelmesi büyük bir sorun oluşturmayacaktır.

Temizlik süreci bittikten sonra kuru bir bez üzerine telefonu yerleştirin ve  üzerinde herhangi bir ıslaklık kalmayacak şekilde telefonunuzu kurulayın. Şarj girişi gibi noktaların tamamen kuru olduğuna emin olun.

İlginizi Çekebilir:  iPhone Ön Bellek Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Telefon kılıfı nasıl temizlenir?

Kılıfın iç kısmında fazlasıyla toz ve kir birikebiliyor. Bu kirleri bezle tek tek temizlemek yorucu olabilir. Bunun için kılıfı hazırladığımız karışıma daldırın ve suyun içerisinde iyice temizleyin. Kurulama işlemini de yaptıktan sonra artık tamamen temiz bir telefon ve kılıfa sahipsiniz! Bu işlemi en az ayda bir veya iki ayda bir tekrarlamanızda fayda olacağını belirtelim.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz