Tim Cook

Sattığınız bir ürünle ilgili olumsuz bir yön belirtmek, ticarette pek fazla karşımıza çıkan bir tutum değil. Özellikle de yalnızca birkaç farklı kategoride ürün satışı yapıyorsanız, elinizdeki ürünlerin çokca satın alınmasını ve kullanılmasını istersiniz. Ancak Apple’ın CEO koltuğunda oturan Tim Cook’a göre durum biraz farklı. Cook, akıllı telefonların yoğun bir şekilde kullanılmasının doğru olmadığını belirtiyor.

“Apple’ın hedefi insanları telefon bağımlısı yapmak değil”

Tim 100 Summit’e dahil olan ve Apple’ın teknoloji konusundaki vizyonuyla ilgili demeç veren Cook, Apple’ın hiçbir zaman kullanım süresini tepeye taşımaya çalışmadığını ifade ediyor. Cupertinolu şirketin çalışma anlayışı içerisinde, piyasaya sürülen cihazların yoğun şekilde kullanılması motivasyonunun asla olmadığını da sözlerine ekliyor. Ayrıca Tim Cook, bir insanın gözüne baktığınız süreden daha fazla süreyi telefona bakarak geçiriyorsanız burada yanlış giden bir şeyler olduğunu düşünüyor. Cook’un belirttiğine göre insanların birbiriyle daha çok sosyal etkileşim içerisinde olması ve telefonlarını daha az kullanması gerekiyor.

Tim Cook’un Apple’ın en büyük gelir kaynağı olan iPhone’un az kullanılmasını istemesi kulağa ilginç gelebilir. Ancak Apple’dan daha önce bu konuda bazı adımlar atıldığını unutmamak gerek. iOS’in güncel sürümünde ekran kısıtlamalarının bulunması ve her uygulama için günlük belirli bir sınırın belirlenebiliyor olması Apple’ın bu konudaki tavrını ortaya koyuyor. Ekran zamanını sınırlama özelliğinin bu yıl yayınlanacak bir güncelleme ile Mac’lerde de karşımıza çıkması bekleniyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz