toyota geri

Otomobillere bilgisayar sistemleri ve gelişmiş sensörler dahil oldukça araçlardaki arızalar da artış gösteriyor. Elektronik sistemlerde yaşanan en küçük sorun bile araç için ciddi bir sorun haline gelebiliyor. Eskiden otomobillerde bu kadar girift sistemler olmadığı için markaların araçlarını geri çağırdığına fazla şahit olmuyorduk. Şimdilerde ise küçük bir sorun bile otomobilin geri çağrılması için yetiyor da artıyor bile. Araçlarında sorun yaşandığını belirleyen Toyota da Prius modellerinde yaşanan yazılımsal bir sorun nedeniyle 700 bin aracını geri çağırıyor.

Toyota’nın geri çağırdığı araçlar arasında Prius ve Prius V modelleri bulunuyor. 700 bin aracın 267 bin adeti yalnızca Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde yer alıyor. Şirketten gelen açıklamaya göre bu araçlar “Failsafe Driving Mode” adı verilen moda girerken sorun yaşayabiliyor. Bu mod; yakıt, ateşleme ve emisyonda herhangi bir sorun yaşandığında motorun çalışma hızını yavaşlatarak olası bir büyük hasarın önüne geçmeye çalışıyor. Ancak bu sistemin düzgün çalışmadığı araçlarda direksiyon ve fren aktif olarak çalışmaya devam ederken araç ani bir şekilde güç kaybetmeye başlıyor. Yüksek hızlarda seyir halindeyken yaşanabilecek bu sorunun kazalara yol açabileceği ve bu nedenle geri çağrılma sürecinin başlatıldığı belirtiliyor.

Çağrılan araçların yazılım güncellemesi yapılması neticesinde sorunun düzeltileceği ve araçların tekrar güvenli bir şekilde kullanılabileceği ifade ediliyor. Geri çağırılan 2013-2015 model Toyota Prius ve 2014-2017 Toyota Prius V araç sahiplerinin Ağustos ayının sonlarına kadar Toyota’nın yetkili servislerine araçlarını getirmeleri bekleniyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz