Toyota’dan Üçlük Ustası Basketbolcu Robot

Basketbolun geleceği robotlar olabilir mi?

Robot teknolojileri günden güne gelişmeye ve bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Bundan birkaç yıl önce yalnızca yürüyebilen robotlar gündeme gelirken bulunduğumuz dönemde neredeyse her şeyi yapabilen robotlar mevcut. Toyota’nın geliştirdiği bu basketbolcu robot ise basketbolculara taş çıkaracak kadar iyi üçlük atabilmesiyle dikkat çekiyor.

Yayınlanan videoda Toyota tam manasıyla şov yapıyor. Çünkü videoda Toyota tarafından geliştirilen üç farklı robotu görme fırsatı buluyoruz. Bir robot basketbol topunu başka bir robota veriyor ve bu robot da videonun esas robotu olan basketbolcu robota topu ulaştırıyor. Çok başarılı bir şekilde topu kavradığı görülen robot, hızlıca topu potaya gönderiyor ve üç sayıyı hanesine yazdırıyor. Üstelik bunları daha önce programlanmış bir şekilde de yapmıyor. Üç boyutlu olarak ortamı tarayabilen ve sensörleri aracılığıyla potanın yerini tespit edebilen robot, potanın mesafesine göre bünyesindeki motorları ayarlayarak gerekli atış gücünü sağlıyor. Robotun sensörlerinin iyi bir şekilde işini yapabilmesi için potanın görüşünü engelleyecek nesnelerin robotun önünde konumlandırılmaması gerektiği belirtiliyor.

Toyota’nın robot teknolojilerinde nerelere ulaştığını gösteren eğlenceli videoya haberin başından ulaşabilirsiniz. Şimdilik NBA’de boy göstermeye pek de hazır olmayan robotun geliştirildiği takdirde ileride iyi bir basketbolcu olacağından şüphemiz yok.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz