huawei

Hatırlarsanız kısa bir süre öncesinde Amerika ile Çin arasındaki ticaret savaşında büyük bir hamle yapılmış ve Amerikalı markalar ile Huawei arasındaki bağlar birer birer koparılmaya başlamıştı. Google’ın Android işletim sisteminin lisansını kaybeden Çinli teknoloji devi, daha sonrasında ise ARM ve Qualcomm ile de bağları koparmıştı. Son olarak telefonunda SD kart girişi kullanmasına yönelik izinlerini kaybeden Huawei hakkında Amerikan başkanı Donald Trump’tan şaşırtıcı bir açıklama geldi.

Huawei ile ilgili olarak Trump’tan ilginç açıklamalar geldi

Trump yaptığı açıklamada, “Huawei çok tehlikeli bir firma. Güvenlik açısından ve askeri açıdan baktığımızda çok tehlikeli olduklarını görüyoruz. Huawei ile bazı ticari anlaşmalar gerçekleştirebiliriz. Eğer anlaşma sağlayabilirsek, Huawei’nin ticari anlaşmanın parçası olması gerekir” sözleriyle kafalarda soru işareti bıraktı.

İki cümle arasında büyük bir çelişkinin olduğu açıklamada Trump’ın tam olarak ne anlatmak istediğini anlayabilmek güç. Eğer Trump’ın iddia ettiği gibi Huawei tehlikeli bir şirketse neden Çinli şirket ile ticaret anlaşması yapılması düşünülüyor? Bir diğer açıdan bakıldığındaysa Huawei’nin faaliyetleri herhangi bir tehlike arz etmiyorsa Amerikan şirketlerinin bu şirketle ilişkilerini askıya almasının nedeni ne? Bu açıklamadan sonra Amerika’nın Çin karşısındaki bir sonraki hamlesinin ne olacağını tahmin etmek çok zor. Çinli teknoloji devi ile ticaretin devam edip etmeyeceğini zaman gösterecek.

Huawei’ye uygulanan ambargo yalnızca Çin’i değil, Amerikan şirketlerini de zora sokmuş durumda. Örneğin Google, Huawei’ye verdiği Android lisansı ile yılda milyonlarca dolar gelir elde ediyordu. Aynı şekilde ARM’in Huawei’ye sattığı işlemcilerden çok yüksek gelirler elde ettiğini tahmin edebiliyoruz. Uzun vadede her iki ülkeye de zarar verecek bu ticari savaşın bir kazananı olmayacağı ortada. Donald Trump’ın anlaşmaya yönelik yaptığı açıklamalar ise Amerika’nın da Huawei ile yeniden ticari anlaşma yapmak istediği şeklinde okunabilir.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz