Akıllı cihazların sayısı gittikçe artıyor ancak her akıllı cihazın gerçek bir ihtiyaca karşılık verdiğini söylemek ne yazık ki mümkün değil. Daha doğrusu gerçekten yararlı olabilecek cihazlar yerine “olmasa da olur” diyebileceğimiz cihazları daha fazla görüyoruz. CES 2020 çerçevesinde tanıtılan cihazlar arasında yine anlamsız bir robot yerini aldı. Tuvalet kağıdı üretimiyle tanınan Charmin isimli firma, tuvalet kağıdının ansızın bitmesi problemini çözen bir robot tanıttı.

Rollbot olmayan bir soruna çözüm üretmek niyetinde

RollBot isimli robot, var olma amacıyla Rick and Morty’de yağ getirmekten başka bir işe yaramayan robotu andırıyor. Çünkü bu robotun tek bir amacı bulunuyor; tuvalet kağıdı getirmek. Akıllı telefonda yer alan uygulamasıyla kontrol edildiği belirtilen robot, tuvaleti kullanırken tuvalet kağıdının bittiğini farkedenlerin imdadına yetişiyor. Başka birinden yardım istemeye gerek kalmadan robot vasıtasıyla tuvalet kağıdına kavuşmak mümkün oluyor. Kim tuvalet kağıdını tuvalete getirmek için robot satın almayı düşünür bilinmez ancak Charmin isimli firmanın bu konuda iyi bir öngörüsü olsa gerek.

Firmanın tanıttığı bir diğer cihaz ise SmellSense. Tuvalete yerleştirilen ve ortamın kokusunu devamlı olarak analiz eden cihaz, tuvaleti kullanmadan önce ortamın kokusuyla ilgili bilgi veriyor. Akıllı telefonda yer alan uygulama sayesinde tuvaletin kokusu önceden öğrenilebiliyor ve tuvaleti kullanmak için doğru zamanın ne olacağı konusunda bilgi veriyor.

V.I.Pee isimli bir diğer sistem ise Oculus Rift sanal gerçeklik platformunu kullanıyor. Evlerde, sinema salonlarında ve etkinlik merkezlerinde kullanılması planlanan V.I.Pee sayesinde tuvaletteyken bile gösteriyi izlemeye devam etmek mümkün oluyor. Böylece hiçbir an kaçırılmamış oluyor.

Tatsız 1 Nisan şakalarından gibi görünen üç cihazın gerçek olduğunu söylememiz gerektiğini düşünüyoruz. Konuyla ilgili daha detaylı bilgilere buradan göz atabilirsiniz.

VİDEO

[youtube v=”e9U2is6iA4Y”]

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz