temiz su

Dünyanın geleceğindeki en büyük problemlerden birinin içme suyu kıtlığı olacağı düşünülüyor. Bu tahmin çok da yersiz sayılmaz. Çünkü içilebilir su kaynakları hızla tükeniyor ve gittikçe azalan su kaynakları da çevre kirliliğinden nasibini alıyor. Temiz su ihtiyacını karşılamak için tuzlu suların içilebilir suya dönüştürülmesi fikri üzerinde uzun süredir çalışmalar yapılıyor. GivePower isimli şirket tarafından geliştirilen bu güneş enerjili cihaz, tuzlu suyu içilebilir temiz suya dönüştürerek insanlığın ve tüm canlıların geleceği için bir umut ışığı olacağa benziyor.

Temiz su artık herkes için erişilebilir hale gelecek

Tamamen güneş enerjisiyle çalışması sayesinde farklı bir enerjiye ihtiyaç duymayan bu dev cihaz, bu sayede her noktada kolaylıkla kullanılabiliyor. GivePower adlı şirketin ilk olarak Kenya’da kullanıma sunduğu cihazın günde 25 bin kişinin temiz su ihtiyacına derman olacağı ifade ediliyor. Tuzlu suyu içilebilir suya dönüştürme sürecinden en büyük engelin deniz suyuna ulaşmak olduğunu belirten GivePower yöneticisi Hayes Barnard, stabil bir sistem kurulduğunda günlük 75 bin litre su üretiminin mümkün olduğuna dikkat çekiyor.

Daha önce Bill Gates’in temiz suya erişimin sorunlarına odaklanan demeçler verdiğine şahit olmuştuk. Kendisi, temiz suya daha kolay erişilebilmesi için milyonlarca dolarlık yardımlarda bulunmuştu. Şimdi de GivePower isimli bu şirketin konuyla ilgili çalışmaları dikkatleri üzerine çekiyor. Firmaların su gibi hayati bir sıvıya erişim konusunda birbirleriyle rekabet etmek yerine birlik olması ve canlıların geleceğiyle ilgili adımlar atması gerekiyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz