Windows 10

Dünyada birçok insan Windows işletim sistemli bilgisayarları kullanmaktadır. Yeni Windows sürümlerinde format atmak kolay olduğu için bilgisayarlarının çalışma sisteminde düzensizlik görenler hemen format atmayı denerler. Format atma işlemleri, Cd’den, USB bellekten ya da exe dosyası çalıştırarak yapılmaktadır. USB bellekten Windows 10 nasıl yüklenir? Hangi ayarların yapılması gerekir? Bu sorularının cevabını yazımızda vermeye çalışacağız.

Windows 10 kurulumu için USB hazırlama

USB bellekten Windows kurulumu için öncelikle en az 4 GB kapasiteli boş bir USB belleğe ihtiyaç vardır. USB belleğe kurulum dosyasının yüklenmesi iki şekilde yapılabilir. Windows kurulum dosyasını çalıştırıp “başka bir bigisayar için yükleme medyası oluştur” seçeneğini seçerek ya da Rufus yazılımını kullanarak USB belleği hazırlayabilirsiniz. USB belleğe yükleme yaparken bilgisayarın sürüm ve mimari yapısına uygun olan seçenekleri belirlersiniz. Burada 32 bit veya 64 bit seçeneklerine dikkat edilmelidir. Günümüz donanımlarının 64 bit ile daha iyi çalıştığı bilinmelidir. USB belleğe yükleme tamamlandıktan sonra format işlemlerine başlayabilirsiniz.

Format nasıl atılır?

Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemi yüklemek istediğinizde elinizde, Windows kurulumu yüklü bir USB bellek mevcutsa, USB belleği bilgisayarınıza takın ve bilgisayarınızı ilk açılışta Bios ekranında açın. Her markanın bıos ekranına geçişi sağlayan tuş kombinasyonu farklı olabilmektedir. Bilgisayar ilk açılırken siyah ekran modunda kısa süreli olarak bu komutları gösterecektir. Bıos ekranında “boot settings” bölümünü seçin ve “1st Boot Device” bölümünü USB olarak belirleyin. Bios’ta yaptığınız değişiklikleri F10 ile kaydedin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınız USB üzerinden başlamaya çalışacağı için USB bellekte yüklü olan Windows 10 isi dosyasını açacak ve Windows yükleme ekranı karşınıza gelecektir. Kurulum adımlarını takip ederek format atma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Windows 10 Lisanslama

Kurulum tamamlandıktan sonra ürün anahtarını girmenizin istendiği ekran gelecektir. Windows 10 lisans anahtarınız varsa bu alana yazarak ileri butonu ile devam edebilirsiniz. Lisans anahtarınız yoksa ya da sistem yükseltmesi yapıyorsanız bu adımı atla seçeneği ile kurulumu tamamlayabilirsiniz. Kurulum tamamlandıktan sonra, masaüstü >bilgisayarım>kısa yol> özellikler bölümünden Windows 10 sisteminin etkinleştirme isteyip istemediğini kontrol etmelisiniz. Etkinleştirme istiyorsa, şimdi etkinleştir seçeneği ile elinizde bulunan lisans anahtarını yazarak etkinleştirebilirsiniz.

Kurulum Sonrası Ayarlar

Windows işletim sistemlerinin otomatik kullandıkları birçok uygulama vardır. Bu uygulamalardan bazıların pasif duruma getirerek çalışmasını durdurabilirsiniz. Format atma işlemi tamamlandıktan sonra, bilgisayar> yönet bölümünde yer alan aygıt sürücülerinin eksiksiz yüklenip yüklenmediğini kontrol etmelisiniz. Tüm sürücülerin eksiksiz yüklenmiş olduğundan emin olmalısınız. Yüklenmemiş olan sürücüleri, bilgisayar markası, Windows özelliklerine uygun sürücü uygulamalarını internetten indirerek yüklemelisiniz. Eksik sürücüler ait oldukları bölümleri çalıştırmayacak ve bilgisayarın o özelliğini kullanamayacaksınız. Windows 10 işletim sistemi yüklendiği bilgisayarların büyük bir bölümünde yükleme sonrası yapılacak güncelleme işlemleri sırasında eksik olan sürücülerin büyük bir bölümünü otomatik kendisi yükleyecektir.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz