Aksiyon ve bilim-kurgu türündeki filmlerde hedefine ulaştıktan sonra kendini yok eden mesaj sahnelerine mutlaka rastlamışsınızdır. İletilen mesajın güvenliğini sağlamak için kullanılan bu yöntem, bir süredir teknoloji dünyasında da kullanım alanı bulmuş durumda. Telegram başta olmak üzere bazı mesajlaşma uygulamalarında kendini yok eden mesajlar gönderilebiliyor. Fakat bu mesajlaşma uygulamalarının pazar payı WhatsApp ile kıyaslandığında epey düşük kalıyor. Söz konusu özelliğin WhatsApp platformuna gelmesiyle birlikte büyük kitlelerce kullanılmaya başlayacağını öngörmek mümkün.

Kendini yok eden mesaj özelliği, WhatsApp beta sürümünde göründü

Şimdilik geliştirme aşamasında olan özellik, henüz WhatsApp’ın stabil sürümünde kendisine yer bulmuş değil. Ancak uygulamanın son çıkan beta sürümünde kendi kendini yok eden mesaj özelliğinin kullanılabildiği ifade ediliyor. Mesaj gönderecek olan kullanıcı, mesajın ne kadar süre boyunca görünür halde olacağını seçebiliyor. Seçilen süre sona erdiğinde ise mesaj kayboluyor. Bu sayede belirli bir süre sonra görülmesi istenmeyen, hassas mesajların ve medya dosyalarının güvenliği sağlanmış oluyor. Sürenin 5 saniye ile 1 saat arasında bir değer olarak seçilebildiği belirtiliyor. Özelliğin grup mesajlaşmalarında kullanılabileceği de söylenenler arasında.

Beta sürümde yer alan özellikle ilgili olarak resmi ağızlardan bir açıklama gelmiş değil. Bu nedenle özelliğin son sürüme ulaşıp ulaşmayacağı bilinmiyor. Çok gerekli bir özellik olmasa da kullanması keyifli olacak gibi görünen özelliğin akıbeti, bir sonraki WhatsApp güncellemesiyle netleşecek. Bunun için de bir süre daha beklememiz gerekecek.

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz