whatsapp yanlış bilgi

Dünyaca ünlü mesajlaşma uygulaması WhatsApp, milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Günlük yaşamımızın bir parçası olan uygulama ile arkadaşlarımızla, ailemizle, kısacası istediğimiz herkesle kolayca iletişime geçebiliyoruz. Öte yandan uygulamanın bu kadar yaygın olarak kullanılmasının önemli bir dezavantajı bulunuyor. Uygulama üzerinden insanlarla paylaşılan yanlış bilgiler, kısa sürede bu bilgilerin yayılmasına neden oluyor. Geçtiğimiz haftalarda yaptığı güncellemeyle birlikte bu tür yanlış bilgi yayılmasını önlemeyi hedefleyen WhatsApp, yavaş yavaş istediğini gerçekleştirmeye başlıyor.

WhatsApp platformunun mesaj iletme özelliğinin yanlış bilgi yayılmasının en büyük sorumlularından biri olarak görülüyor. Birkaç gün öncesine kadar mesaj iletme özelliğini kullanarak bir mesajı onlarca farklı kişiye göndermek mümkün oluyordu. 7 Nisan’da gelen güncellemeyle birlikte mesajların iletebileceği kişi sayısı en fazla 5 olarak sınırlandırıldı. Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre, yapılan bu küçük değişiklik ile birlikte iletilen mesajların sayısı dünya çapında yüzde 70 oranında azalmış durumda. Bu sayının önümüzdeki dönemlerde daha da azalması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp Web Nedir? Nasıl Kullanılır?

Özellikle seçim dönemlerinde, salgınlarda ve diğer birçok önemli olayın yaşandığı zamanlarda yanıltıcı bilgilerin paylaşımında artış görülüyor. Bu tür yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek için sosyal ağlara ve mesajlaşma platformlarına önemli bir görev düşüyor. Umarız WhatsApp tarafında bilgilerin yayılımını kısıtlayan bu hareketin benzeri diğer platformlarda da gerçekleştirilir. Elbette yanlış bilgilerin paylaşılmasını önlemek mümkün değil fakat en azından yayılım hızının düşürülmesinin önemli bir adım olduğunu söylenebilir.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz