WhatsApp

Günümüz teknoloji dünyasında verinin çok değerli olduğunu söylemeye gerek yok sanırız. Tüm şirketler, kullanıcıların verilerini depolamak ve bu verileri paylaşmak konusunda birbiriyle yarışıyor. Kullanıcıların kişisel bilgileri kullanılarak detaylı hedeflemelere sahip reklamlar yapılıyor ve bu kişilerin ilgisini çekecek ürünler pazarlanıyor. Kullanıcı verilerini reklama dönüştüren en büyük platformlardan biri de Facebook. Birçok veri skandalıyla da gündeme gelen Facebook, neredeyse her platformunda birçok farklı alanda reklam yayını yapıyor. Yapılan açıklamaya göre yakın zamanda Facebook bünyesinde yer alan WhatsApp uygulamasında da yakında reklam görmeye başlayacağız.

Eğer WhatsApp’ı son yıllarda kullanmaya başlayan biriyseniz, uygulamanın ilk çıktığı dönemde ücretli olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Eskiden Facebook bünyesinde olmayan ve farklı bir şirket çatısı altında geliştirilen WhatsApp’ı kullanabilmek için yıllık bir ücret gerekiyordu. İlk yıl ücretsiz olarak kullanılabilen uygulamayı kullanmaya devam etmek için her yıl 1 dolar gibi bir ücreti ödemek gerekliydi. Facebook’un satın alımından sonra bu ücret tamamen kaldırıldı. Ancak tabii ki Facebook‘un bu platformu gelir getirecek bir şekle sokması gerekiyordu ve aslında uzun zamandır beklendiği gibi WhatsApp’ta reklamların yayınlanmaya başlayacağı resmen duyuruldu.

WhatsApp uygulamasında reklam dönemi resmen başlıyor

Bu duyuru hem iyi hem de kötü bir haber içeriyor. Kötü haber, reklam görecek olmamız. İyi haber ise bu reklamların yalnızca WhatsApp hikayelerinin arasında karşımıza çıkacak olması. Dolayısıyla WhatsApp hikayelerini takip etmeyi sevenlerden değilseniz bu reklamlara hiç denk gelmeyeceksiniz.

“Eğer bir ürüne para vermiyorsanız, ürün sizsinizdir” sözünün ne kadar doğru olduğu bu haberle birlikte bir kez daha akıllara geliyor. WhatsApp ücretsiz bir platform olsa da sahip olduğu kullanıcı bilgileri ve devasa kullanıcı kitlesi sayesinde Facebook için çok önemli bir uygulama. Facebook, bu büyük kitleye reklam göstererek önemli bir gelir kaynağı yaratmayı hedefliyor. Verilerimizin nasıl kullanıldığı ve kimlerle paylaşıldığı sorusu ise büyük bir soru işareti olarak kalmayı sürdürüyor.

Yapılan duyuruya göre WhatsApp reklamlarını 2020 yılından itibaren görmeye başlayacağız. Reklamların gelecekte uygulamanın daha farklı yerlerinde karşımıza çıkıp çıkmayacağını ise zaman gösterecek.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz