wi-fi bağlı ama internet yok

Wi-Fi bağlantısı olsa bile bazı zamanlarda internet bağlantısı olmayabiliyor. Wi-Fi üzerinden modemle bağlantı kurulduğu halde modem internete bağlı değilse internete girilemiyor. Dolayısıyla birçok kişi “Wi-Fi bağlı ama internet yok” şeklinde sorunlarını dile getiriyor. Bu yazımızda söz konusu sorunun olası çözümlerine değineceğiz.

Wifi bağlı ve internet bilgisayarımızda yoksa izleyeceğimiz adımları sizlerle paylaşacağız. yazılanları dikkatle okumanızı ve uygulamaları adım adım kontrol etmenizi rica ediyoruz. Wi-Fi bağlı ama internet yok ise aşağıdaki adımlar sorununuzu çözebilir.

Wi-Fi bağlı ama internet yok ise müşteri hizmetlerini aramak ilk seçenek

İnternetle ilgili sorun yaşadığınızda yapmanız gereken ilk şey internet sağlayıcınızın müşteri hizmetlerini aramaktır. Bu sayede sorunun internet sağlayıcıdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca müşteri hizmetlerinden, bulunduğunuz bölgede planlanmış bir bakım olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirdiğinizde sorun çözülmezse aşağıdaki adımlara göz atabilirsiniz.

İlk önce sorunu cihazınızda arayın

Genellikle bu tip sorunlar, kullandığınız telefon, tablet yada bilgisayarınızdan kaynaklanabilir, öncelikle diğer cihazları aynı internet ağına bağlayıp kontrol etmelisiniz. Sorun diğer cihazlarda da devam ederse, Wi-Fi bağlantısının düzeltilmesi, yeniden yapılandırılması gerekmektedir.

Modeminizi kontrol edin

İnternet üzerinde aynı ağa bağlı başka cihaz yoksa, sorun modemden ya da modeme giden ADSL kablo giriş çıkışlardan kaynaklı olması mümkündür, kontrol etmenizde fayda var. Aslında bir yol daha bulunmakta, yapmanız gereken diğer adım modemi açtığınızda tüm ışıklar yeşil yada sarı olmalıdır.

Modemi açtığınızda modemin ışığı sabit olmalıdır, sabit olduğunda çalıştığını anlayabilirsiniz. Diğer durum, ışık yanıp söner ve sonra sabit yanmalı. Işıklardan herhangi birinde sorun olursa ya da yanmazsa son yapılması gereken yetkili servisi aramalısınız. Diğer sorun kaynağı modemin adaptör kısmında olabilir, adaptör kablolarını kontrol edilmelisiniz.

Windows’un bazı yerleşik sorun giderme programları sayesinde bu sorun anlaşılabilir, bunu anlayabilmek için gerekli kurulan programlar sonrası görev çubuğunda bulunan ağ simgesine sağ tıklanmalıdır. Burada çıkan seçeneklerden sorunları gider seçeneğini tıklayarak mevcut sorunlar çözülecektir, ya da sorunun neler olduğu bildirisi size uyarı olarak gelecektir. Modeminizi kontrollerden önce yeniden başlatmalısınız, bu durum etkisi önemsiz gibi gelebilir ama bazı zamanlarda etkisi görülmüştür. Bunu yapmak için modemi kapatın, 5 saniye kadar bekleyin ve yeniden açın. Tekrar bağlanmayı deneyin ve bunu yaparken bilgisayarı ya da kullandığınız cihazı yeniden başlatabilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki Proxy Ayarlarını Kontrol Edin

Bazen cihazınızı başka bir ağa bağlarsanız, hala el ile proxy sunucu ayarlarını kullandığınızdan bağlanmayacaktır. Bazı sorunlar olabilir, bunun için web tarayıcınızın içeriğini temizlemeniz daha iyi olacaktır. Daha sonra internet ağ bağlantınızı yapılandırma gerekecektir, denetim masası bölümünden internet seçenekleri kısmını seçerek işlemleri yapmaya devam edebilirsiniz, açılan pencerede her şeyin işaretli olmadığından emin olun ve enter tuşuna basın. Gerekli adımları takip edin.

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz