Xiaomi

Çinli teknoloji devi Xiaomi, yeni çeyrek sonuçlarını tüm dünyaya duyurdu. Çinli şirket sağlamış olduğu bu başarıyı finansal rakamlar ile açıklayınca oldukça başarılı bir dönemden geçtiğini kolaylıkla gözlemleyebiliyoruz.

Xiaomi firması 2019 yılının ilk yarısına dair finansal raporunu yayımladı. Açıklamış oldukları rakamların hiç de hafife alınmayacak kadar iyi olduğunu söyleyebiliriz. Çinli şirketin bir önceki yıla nazaran %20’lik bir gelişim gösterdiği görülüyor. Gelirini yaklaşık olarak 13,56 milyar dolara çıkarmış ve oldukça sağlam bir büyüme kat etmiş durumda. Kayda değer bir ilerleme göstermeyi başaran şirketin 60 milyonluk bir akıllı telefon satışına ulaştığı belirtiliyor. Şirketin net kârı ise 810,36 milyon dolar seviyesinde. Ayrıca geçtiğimiz senenin aynı dönemine bakacak olursak da %49,8’lik bir büyüme kat ettiğini söyleyebiliriz.

Xiaomi firmasından önemli başarı

Telefon üretimi konusunda oldukça başarılı olan firma, televizyon satışında ise Çin’in ileri gelen ilk 5 firmasından biri konumunda. Aynı zamanda firmanın CEO’susu da Ar-Ge çalışmalarının da oldukça güzel bir şekilde ilerlediğini ve Ar-Ge’ye de önem verip daha çok yatırım yapacaklarını da belirtti. Geçtiğimiz seneye oranla bu sene Ar-Ge’ye yaptıkları yatırımı %30 arttırdıklarını belirten şirket yöneticileri, gelişime ne kadar önem verdiklerini de böylelikle gözler önüne seriyor.

Xiaomi’nin şu sıralar katlanabilir akıllı telefon modelleri üzerinde çalıştığı biliniyor. Katlanabilir akıllı telefon piyasasında henüz elle tutulur bir model bulunmasa da özellikle Çin merkezli teknoloji firmaları bu alanda yatırımlar yapmaya hevesli görünüyor. Yenilikçi cihazlar geliştiren Xiaomi’nin de bu alanda öncü firmalardan olması bekleniyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz