ters çentik

Akıllı telefon dünyasında çentikli tasarımlar artık neredeyse bir standart haline geldi. Piyasaya çıkan hemen hemen her akıllı telefonda farklı şekillerde de olsa bir çentik yer alıyor. Ekranın belirli bir kısmını işgal eden bu çentikler, tam ekran kullanım deneyimini kötü yönde etkiliyor. Xiaomi’nin aldığı patent ise ters çentikli görüntüsüyle çentikli tasarıma yeni bir yorum getiriyor.

Ters çentik olarak adlandırabileceğimiz tasarımda çentik ekranın içinde değil, dışında kendine yer buluyor. Kamera ve sensörler ekranın dışında yer aldığı için çerçevesiz ekran deneyimi sunuluyor. Ayrıca hoparlörün de bu ters çentikte yer aldığı görülebiliyor. Ters çentiğin arkası ise tamamen boş görünüyor.,

Xiaomi’nin ters çentik patentinin gerçeğe dönüşme ihtimali düşük

Xiaomi’nin patenti farklı görünse de gerçeğe dönüşeceğe benzemiyor. Çünkü gövdeye gömülen kameralara sahip telefonların gün yüzüne çıkması ve ekran altına gömülü kameralarla geleceği söylenen cihazların gündemde olması nedeniyle bu tasarım çok da çekici gelmiyor. Ters çentik bölümünün arka kısmının tamamen boş bırakılması ve arka kameranın buraya yerleştirilmemiş olması da çentiğin yeterince verimli kullanılmadığını gösteriyor. Telefonun dikdörtgen tasarımını da bozan çentiğin göze hoş görünmediğini söylemeye gerek yok sanırız. Xiaomi sürpriz bir şekilde bu tasarıma sahip bir telefonu piyasaya sürer mi yoksa bu tasarım yalnızca patent olarak mı kalır bunu bep birlikte bekleyip göreceğiz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz