google glass

Artırılmış gerçeklik gözlükleri yıllar öncesinde Google Glass‘ın çıkışıyla gündem olmuş ve aynı dönemde Microsoft’un artırılmış gerçeklik gözlüğü de gündeme oturmuştu. Daha sonrasında nedendir bilinmez artırılmış gerçeklik gözlükleri derin bir sessizliğe gömüldü. Google Glass’ın birçok yerde yasaklanmaya başlaması ve fiyatının yüksek olması, gözlüğün yaygınlaşmasının önüne geçmişti. Yalnızca geliştiricilerin testler yaptığı ve birkaç sektörde çalışanların hayatını kolaylaştırmanın ötesine gidemeyen Google Glass, kısa sürede piyasadan silindi gitti. Microsoft’un HoloLens’i ise Google Glass kadar bile yaygınlaşma fırsatı bulamadan yitip gitmişti. Fakat son gelen haberler, artırılmış gerçeklik gözlüklerinin geri döndüğünü gösteriyor.

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde yaptığımız haberde Apple’ın artırılmış gerçeklik gözlüğünün yolda olduğunu sizlere aktarmıştık. Şimdi ise Google Glass’ın yeni versiyonunu internete sızdı. Google Glass Enterprise Edition olarak adlandırılan cihazın internette yer alan fotoğrafları oldukça gerçekçi görünüyor. Bu da, cihazın gerçekten de hazırlandığı yönündeki iddiaları güçlendiriyor. İlk versiyonda bilgi aktarımı için manyetik pin sistemini kullanan Google’ın ikinci versiyonda biraz daha standart bir çözüme yer verdiği görülüyor. Görsellerde görülebileceği üzere gözlüğün uç kısmında USB-C girişi bulunuyor.

Google Glass, yüksek donanımsal özelliklerle geliyor

Sızan görselde gözlüğün USB-C girişi dışında dikkat çeken herhangi bir şey görünmüyor. Neyse ki ortaya çıkan teknik detaylar sayesinde Google Glass Enterprise Edition’ın donanımsal özelliklerini öğrenme şansı yakalıyoruz. İddialara göre yeni Google Glass, gücünü Qualcomm Snapdragon 710 işlemciden alıyor. Bu işlemcinin üzerinde dahili LTE modem bulunuyor ve bu sayede yüksek hızlı internet bağlantısı sağlanabiliyor. Bluetooth 5.0 ile yüksek hızda kablosuz veri aktarımı sağlayabilen cihazda 3 GB RAM’e yer verildiği ileri sürülüyor. 32 MP kamerası ile yüksek çözünürlükte fotoğraf ve video çekimi özelliği sunması beklenen cihazda Android 8.0 işletim sisteminin yer alacağı iddia ediliyor.  Bu özelliklerin bir artırılmış gerçeklik gözlüğü için epey başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Donanımsal özellikleri ve görünümüyle ilgili birkaç bilgi dışında hakkında pek fazla bilgi bulunmayan cihazın ilk sürümden farklı neler sunacağı merakla bekleniyor. Ayrıca cihazın ne zaman tamamlanacağı ve satışa sunulacağı konusunda da herhangi bir bilgi bulunmuyor. Yakın zamanda cihazın özelliklerinin daha detaylı bir şekilde karşımıza çıkması bekleniyor.

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz