mini led ekran

Apple, cihazlarının ekranlarında köklü bir değişikliğe gitmeye hazırlanıyor ve bu değişiklik ilk olarak iPad Pro’da gerçekleşecek gibi görünüyor. Gelen bilgiler gelecek yıl piyasaya sürülecek olan iPad Pro modelinde Mini LED ekran kullanılabileceğini gösteriyor.

Söylenenlere göre yeni nesil iPad Pro modelinin ekranını LG üretecek; tabletin üretimi ise Foxconn fabrikalarında gerçekleştirilecek. Apple analisti Ming-Chi Kuo, LG’nin geliştirdiği Mini LED ekranın cihazlar için birçok avantaj sunacağını dile getiriyor. Mini LED ekran teknolojisi sayesinde daha hafif ve  ince cihazların üretilebileceğini, buna rağmen OLED ekranlarda olduğu gibi yüksek kontrast ve dinamik aralığı sunulabileceği ifade ediliyor.

Yeni iPad Pro’nun bu yılın 4. çeyreğinde piyasaya sürülme ihtimali konuşulsa da tabletin 2021 yılında satışa sunulma ihtimali daha yüksek görülüyor. Mini LED ekran, A14x işlemci ve 5G bağlantı desteğinin sunulacağı yeni modelin 2021’in ilk yarısında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

iPad Pro en son geçtiğimiz Mart ayında yenilenmişti. Devrimsel özellikler sunmayan bu modelde yalnızca donanımsal olarak bazı geliştirmeler yapılmıştı. A12Z işlemcisinin kullanıldığı model, A12X işlemciden farklı olarak birkaç yeni özellik getiriyordu. Daha güçlü GPU, 0,5 zoom özellikli ultra geniş kamera desteği, artırılmış gerçeklik için geliştirilmiş LiDAR tarayıcı ve daha iyi mikrofon bu modelde kendisine yer bulmuştu.

Yeni iPad Pro’nun ardından 2021 yılı içinde piyasaya sürülecek yeni Mac modellerinde de Mini LED ekranın kullanılması bekleniyor. Gelecek yıllarda bu ekranın iPhone’larda da kullanılacağı düşünülüyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz