macbook face id

Apple uzun yıllar cihazlarında parmak izi okuyucu kullanmasının ardından son zamanlarda Face ID yüz tarayıcısına geçiş yapmaya başladı. İlk önce iPhone modellerinde karşımıza çıkan Face ID, daha sonrasında iPad serisinde de kullanılmaya başladı. Görünüşe bakılırsa yakın gelecekte MacBook ve iMac modellerinde de Face ID kullanılmaya başlanabilir.

Yeni ortaya çıkan bir patentte yazan bilgilere göre Apple, Face ID isimli yüz tarama özelliğini MacBook ve iMac cihazlarında kullanmak istiyor. Şu an belli MacBook modellerinde parmak izi tarayıcı özelliği bulunuyor. Kullanıcılar parmak izi tarayıcısıyla cihazı açabiliyor, uygulamalara giriş yapabiliyor ve internet sitelerini giriş sırasında da parmak izini kullanabiliyor. Son olarak bazı alışveriş sitelerinde ödeme onayı için de yine parmak izi okuyucudan faydalanılıyor. Face ID ile tüm bu işlemlerin çok daha kolay yapılabileceğini söylememize gerek yok sanırız.

İlginizi Çekebilir:  Yeni MacBook Air Modeli Satışa Sunuldu

Söz konusu patentte direkt olarak Face ID’den bahsedilmiyor. Ancak açıklamanın yüz tarama özelliğine işaret ettiği anlaşılabiliyor. Bir objeden yansıyan ışığın tespit edilmesi sayesinde tanıma işleminin sağlandığı belirtiliyor. Bu da aslında yüz tanıma sisteminin tanımı diyebiliriz.

Patentin ne zaman gerçeğe dönüşeceği hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor. Ayrıca Apple’ın bu teknolojiyi Mac’lere getirip getirmeyeceği de kesinleşmiş değil. Ancak halihazırda kamerası bulunan iMac ve MacBook’lara Face ID’nin gelmesi pek de uzak bir ihtimal olarak görünmüyor. Önümüzdeki dönemlerde piyasaya sürülecek olan MacBook’larda Face ID’nin bulunup bulunmayacağını hep birlikte göreceğiz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz