yenilenebilir enerji

Yenilenebilir enerjinin en kabul edilebilir enerji türü olduğu ve gelecekte kullanılmasını en çok istediğimiz enerji olduğunu belirtmeye gerek yok sanırız. Doğaya zarar veren enerji kaynakları yerine doğal ve kendisini yenileyebilen enerjileri kullanarak gelecek nesillere çok daha temiz bir dünya bırakabilir. Araştırmacıların yeni geliştirdiği depolanabilen yenilebilir enerji teknolojisi, gelecekte yenilenebilir enerjinin yaygın bir kullanıma sahip olması için gerekli zemini hazırlayabilir.

Yenilenebilir enerjinin en büyük sorunu çözülüyor

Yenilenebilir enerjinin yaygın kullanımının önündeki en büyük engellerden biri bu enerjiyi depolamanın mümkün olmaması. Bazı zamanlar ihtiyaçtan daha fazla enerji üretiliyor, bazen yeterli enerji üretilemiyor veya enerji kaynağına ulaşmak o anda imkansız olabiliyor. Böyle durumlarda enerjinin depolanabilir olması büyük önem taşıyor. Stanford Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni teknoloji sayesinde yenilenebilir enerjinin depolanması ve istendiği anda kullanılabilmesi mümkün hale geliyor. Geliştirilen bu yeni teknolojiyle birlikte yenilenebilir enerji kaynakları sayesinde elde edilen enerji, metan halinde depolanabiliyor. Gerekli olduğunda metan kimyasalının yakılarak enerjiye dönüştürülmesi sağlanabiliyor.

Depolamanın yapılabilmesi için Methanococcus maripaludis adı verilen bir mikroorganizmadan faydalanılıyor. Hidrojen ve karbondioksit tüketen bu mikroorganizma, ortaya metan kimyasalını çıkarıyor. Araştırmacılar yenilenebilir enerjiyi kullanılarak elektrot yardımıyla sudan hidrojeni ayırıyor ve mikroorganizmayı bu sayede besliyor. Beslenen mikroorganizma ortaya metanı çıkarıyor ve bu sayede yenilenebilir enerjinin depolanma işlemi tamamlanmış oluyor.

Araştırmacıların geliştirdiği bu depolama tekniğiyle ilgili kafa karıştıran bir sorun mevcut. Metan yakıldığında karbondioksit ortaya çıkıyor. Bu da doğaya zarar vermeyen yapısıyla bilinen yenilenebilir enerji için alışık olunmayan bir durum. Neyse ki mikroorganizmanın metan üretebilmesi için karbondioksit gerekiyor ve böylece karbondioksit nötrlenmiş oluyor. Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı ve Güney Kaliforniya Gaz kurumunun araştırmalara destek vermeye başladığı belirtiliyor. Bu kurumların araştırmaya dahil olması neticesinde depolama tekniğinin daha verimli hale getirilmesi için adımlar atıldığı ifade ediliyor.  Araştırmalar henüz ilk safhalarda olduğu için geliştirilen teknoloji hakkında şimdilik net bilgiler vermek mümkün değil. Bu depolama yönteminin ne zaman yaygın olarak kullanılabileceği ve yenilenebilir teknolojinin kaderini ne zaman değiştireceği soruları henüz yanıt bulabilmiş değil.

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz