YouTube

Sosyal medyadaki beğeni çılgınlığı gün geçtikçe daha tehlikeli bir hal alıyor. İnsanlar sadece beğeni kazanabilmek adına akıl almaz eylemlerde bulunabiliyor ve bunu internette paylaşıyor. Yeterli beğeni gelmediğinde ise psikolojik olarak çöküş yaşayabilen bazı insanlar, neredeyse tüm hayatlarını beğenilere göre yönlendiriyor. Yalnızca beğeni değil, takipçi sayısı da kullanıcılar için önemli bir rol oynuyor. Çok kişi tarafından takip edilmek “havalı” bir durum olarak kabul görüyor. Instagram‘ın beğeni sayılarını gizlemekle ilgili bazı çalışmalar yapıldığı geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkmıştı. Yeni gelen bilgiler ise YouTube platformunda da benzer bir yola başvurulacağı yönünde. Yapılan resmi duyuruya göre çok yüksek takipçilere sahip hesaplar artık bunu herkese sergileyemeyecek.

Artık YouTube takipçi sayıları birer sembolden ibaret hale geliyor

Yapılacak değişiklikle birlikte kanalların abone sayısının gösteriminde önemli bir farklılık yaşanacak. Artık 1.000’den fazla takipçiye sahip olan sayfalarda takipçi sayısı yerine takipçi sayısını sembolize eden bir görsele yer verilecek. Bin takipçinin altındaki kanallar içinse değişen herhangi bir şey olmayacak. Bu kanalların takipçi sayısı aynı şekilde yazmaya devam edecek.

Söz konusu yenilik çok küçük ve gereksiz gibi görülebilir. Ancak bu yeniliği yapan platform internet dünyasının en büyük video içerik sitesi YouTube olunca haliyle bu değişikliğin etkileri de büyük oluyor. Google yaptığı açıklamada bu yeniliğin hemen uygulamaya konmayacağını ve Ağustos ayında devreye gireceğini belirtiyor. Kanallar hakkında ayrıntılı veriler görmekten hoşlanan kullanıcıları pek memnun etmeyecek olan değişiklik, bot hesaplarla binlerce kullanıcıya ulaşarak bir yerlere gelmeye çalışan kanalları ise yasa boğacak gibi görünüyor.

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz