youtube shorts

Teknoloji dünyasında trendler çok hızlı bir şekilde değişiyor. Birkaç yıl öncesine kadar gençler arasında Snapchat yaygın olarak kullanılıyordu. Sonrasında ise Instagram, Snapchat’i tahtından edecek bir popülariteye ulaştı. Günümüzde gençlerin ilgi odağı olan platform ise TikTok. Müzikli videoların çekilip paylaşıldığı TikTok, milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. TikTok’un bu başarısı, diğer firmaların da iştahını kabartmış durumda. Video platformu olarak liderliği kimseye kaptırmayan YouTube, Shorts adıyla TikTok’a rakip olacak bir özellik geliştiriyor.

Söylenenlere göre YouTube Shorts, ayrı bir uygulama olarak karşımıza çıkmayacak. Bunun yerine YouTube uygulaması içerisindeki bir özellik olacak. Dolayısıyla YouTube kullanıcıları aynı zamanda YouTube Shorts’un da kullanıcısı haline geliyor. Kullanıcılar direkt olarak YouTube uygulaması üzerinden Shorts içeriği üretip paylaşabiliyor. YouTube’un lisanslı müzik arşivinden istenen müziklerin seçilerek videoda kullanılabildiği ifade ediliyor.

İlginizi Çekebilir:  YouTube'un Özel İçerikleri Ücretsiz Oluyor

Shorts’un TikTok karşısındaki en ciddi rakip haline gelmesine kesin gözüyle bakılıyor. Halihazırda milyonlarca kullanıcıya sahip olan YouTube, bu sayede rekabete önde başlıyor. Öte yandan YouTube’un TikTok’un tek rakibi olmadığını söylemek gerek. Daha önce Facebook, Lasso adında TikTok benzeri bir uygulama tanıtmıştı. Instagram cephesinden de bir hamle gelmiş ve Reels adı verilen bir uygulama duyurulmuştu. Her iki uygulama da yeterince öne çıkabilmiş ve büyük kitlelere ulaşabilmiş değil. YouTube’un TikTok rakibinin neler yapabileceğini ise hep birlikte göreceğiz. YouTube Shorts’un bu yıl içerisinde kullanıma sunulması bekleniyor.

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz