YouTube

Günümüzde milyonlarca internet kullanıcısı youtube üzerinden videolar izleyerek vakit geçiriyor. Bu nedenle son derece popüler bir uygulama olan YouTube’da kanalı olan binlerce kişi mevcut. Kanal sahibi olan bu kişiler videolarının daha çok izlenmesi için özgün içerikler üretiyorlar. İçerik üretirken bu kişiler, bazen birkaç saniyelik de olsa başkasına ait müzik, gürültü veya başka bir sesi kullanabiliyor. Bunu bilen bu telif sahipleri videolardan para kazanan bu kişilerden telif hakkı talep edebiliyor ve haksız kazanç elde edebiliyor. Ve buna karşın videolarda herhangi bir katkıları olmuyor. İşte YouTube yaptığı yeni düzenleme ile bu haksız durumu değiştirmeyi amaçlıyor.

YouTube için yeni bir dönem başlıyor

Telif hakkı taleplerinden mağdur olan kişileri korumak için YouTube’a yeni kurallar geliyor. Artık bu hak sahipleri, içerik üreticilerinden para talep edemeyecek. Böylece kullanıcıların yaşadıkları mağduriyetlerin önüne geçilmiş olacak. Eğer hak sahipleri videoların kaldırılmasını isterlerse, yeni yapılan düzenlemeyle içerik üreticileri video üzerinde düzenlemeler yapıp telif içeren bölümleri videodan kaldırabilecek. Dolayısıyla videonun tamamının kalkmasına gerek kalmadan telif hakkı yasağından kurtulmak mümkün hale gelecek.

YouTube, bunu yaparken kullanıcılarının haklı şikâyetlerini göz önünde bulundurdu. Videolara hiçbir katkısı olmayan ama birkaç saniyelik ses nedeniyle para talep eden hak sahiplerinin para alamayacağını açıklayan YouTube, içerik üreticilerinden tam not aldı. Bu düzenleme ile yaşanan telif mağduriyetlerinin ortadan kaldırılması ve içerik üreticilerinin videolar üzerinde daha rahat düzenlemeler yapabilmesi amaçlanıyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz