yumuşak robot

Robotlar, son yıllarda insanların en büyük yardımcılarından biri olmaya başladı. Ayrıca, bu yönde sürekli yeni yeni gelişmeler ortaya çıkıyor. Bilim insanları tarafından bilim alanında kullanılmak üzere her geçen gün ilginç bir buluşlar gerçekleştiriliyor. Bu buluşlardan biri de yumuşak robot teknolojisi.

Yumuşak Robot Nedir?

Yumuşak robot teknolojisi ile şu an çok başarılı bir sonuç elde edilemese de önümüzdeki yıllarda önemli gelişmeler yaşanacağı tahmin ediliyor. Robotların bazı durumlarda sert, bazı durumlarda ise yumuşak bir yapıya sahip olmalarına ihtiyaç duyulabiliyor. Fakat bir bilim kurgu filmi dışında bunu başarmak hiç de kolay değil. Diğer yandan bilim insanları, bu soruna bir çözüm bulmak için yeni yollar deniyorlar. Buldukları yeni çözümler ise onların doğru yolda olduklarını ispat ediyor. Yumuşak robotlar, içerisinde küçük demir parçacıklar yerleştirilmiş bir polimerden yapılıyor. Böylece robotların manyetik özellik kazanması sağlanıyor. Parçacıkların minik olması sizi yanıltabilir, ancak bu materyal genellikle şeklini korumakta oldukça başarılı. Robotu şekillendirmek amacıyla bir adet LED ışık kullanılıp polimer madde ısıtılıyor. Böylece bu madde bükülebilir hale geliyor ve rahatlıkla farklı şekiller alması sağlanabiliyor. Bükülebilir özellik kazanan bu materyalin şekillendirilmesinde için manyetik alan kullanılıyor. Ve nihayet ortaya çıkan şeklin korunması amacıyla ısıtıcı görevi yapan LED ışığın kapatılması yeterli oluyor.

Yumuşak Robotlar İle Neler Hedefleniyor?

Yumuşak robotlar ile ilgili gelişmelerin, biyomedikal ve havacılık sektörlerine büyük faydalar sağlaması bekleniyor. Bilim insanları, çeşitli testler sonucunda robotu, nesneleri kaldırabilen ve ayrıca hareket ettirebilen bir tutacak şekline döndürebildiklerini tespit ettiler. Ayrıca, katlanabilen bir çiçek şekli de verilen yumuşak robotlar için yeni hedef, kullanılan polimer üzerinde daha ince düzenlemeler yapmak. Bunun için ise polimerlerin farklı sıcaklıklara tepki verebilecek bir şekle getirilmesi gerekiyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz